AB, Rus gazı konusunda alarm veriyor — RT World News

AB lideri, Moskova’nın ‘er ya da geç’ gaz dağıtımını keseceğini iddia etti

Avrupa Komisyonu başkanı, Pazartesi günü Almanya’nın DPA haber ajansına verdiği röportajda, Avrupa Birliği’nin Rusya’dan gelen doğal gaz arzının tamamen durması gibi en kötü senaryoya hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyardı.

AK’nin geçen hafta sunduğu acil enerji planı hakkında soru sorulduğunda, Ursula Von Der Leyen bloğu Rusya’dan enerji bağımsız hale getirmenin önemini vurguladı ve Moskova’nın AB’ye gaz dağıtımını tamamen kesmeye karar vermesinin sadece bir zaman meselesi olduğu konusunda ısrar etti.

“Kremlin, Avrupa’nın enerji arzı için güvenilir bir ortak değil. Gazprom, depolama seviyelerini kasten düşük tuttu. Bu arada Rusya, on iki üye devlette yalnızca kısmen gaz tedarik ediyor veya hiç tedarik etmiyor” dedi. Von Der Leyen sözlerine şöyle devam etti: Avrupa en kötü senaryoya hazırlıklı olmalı: er ya da geç gaz arzının tamamen durdurulması.

Komisyon başkanı, AB’nin en geç 2027 yılına kadar Rus gazından tamamen bağımsız olmayı hedeflediğini ve gaz tasarrufu ve hızlandırmak için REPowerEU planı kapsamında yaklaşık 300 milyar avro yatırım yapılacağını kaydetti. “yenilenebilir kaynaklara geçiş.”

Rus gaz ithalatına fazla bel bağlamayan AB üyelerini enerji tasarrufu çabalarına katılmaya çağırdı. AK başkanı, bu devletlerin Moskova’dan neredeyse hiç gaz almasalar bile, Rusya’nın AB’ye yaptığı enerji teslimatlarının tamamen durması durumunda yine de ciddi şekilde etkilenebilecekleri konusunda uyardı.

“Bu nedenle, tüm üye devletlerin talebi frenlemesi, hepsinin daha fazla tasarruf etmesi ve daha fazla etkilenen üyelerle paylaşması önemlidir.” Von Der Leyen, şunları ekledi: “Enerji dayanışması, Avrupa anlaşmalarımızın temel bir ilkesidir.”

Geçen hafta, Avrupa Komisyonu, tüm AB ülkelerine gaz tüketimini Eylül ayına kadar %15 oranında azaltma talimatı veren “Güvenli bir Kış için Gaz Tasarrufu” önerisi adı verilen bir acil enerji planını tanıttı – bu sınırlama 31 Mart’a kadar sürecek. 2023. Üye devletlerden ayrıca bu hedefe ulaşmak için yenilenebilir enerjiye, hatta kömür, petrol ve nükleer enerjiye geçmeleri ve vatandaşlarına gaz kullanımlarını paylaştırma talimatı vermeleri isteniyor.


AB gaz dağıtımı konusunda ikiye bölündü

Plan Salı günü AB enerji bakanları tarafından tartışılacak. Von Der Leyen, planın bakanlar tarafından kabul edileceğine olan güvenini dile getirdi. “Sorumluluklarını anlayın” Avrupa’yı önümüzdeki iki kış boyunca güvenle görmek için.

Bununla birlikte, İspanya, Yunanistan ve Portekiz, İtalya, Polonya ve Macaristan, Avrupa Komisyonu’nu program konusunda üye ülkelere danışmamakla suçlarken, birçok AB ülkesi şimdiye kadar plana direndi.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Rus enerji devi Gazprom’un, Moskova’nın AB’ye gaz arzını kesebileceği fikrini reddetti. “Gerektiği kadar pompalamaya hazır” ama AB’nin sahip olduğu “her şeyi kendileri kapattı.” Daha önce bloğun Rusya’ya yaptırımlarını çağırdı “çılgın ve düşüncesiz” AB liderlerini ekonomik suç işlemekle suçladı “intihar” ABD’nin emri altında.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: