AB, Rus havacılığına yönelik yaptırımları netleştirdi – RT World News

Bazı durumlarda sanayiye yardıma izin verilirken, Rusya’nın gıda ticareti yaptırımlardan muaf tutuluyor

AB, Brüksel’in Ukrayna’ya yönelik saldırısı nedeniyle Moskova’ya uyguladığı sürekli genişleyen yaptırımlar arasında Rusya ile ne tür işlemlere hala izin verildiğini netleştirdi. Muafiyetler listesi, belirli koşullar altında Rus havacılık endüstrisine teknik yardımın yanı sıra gıda ve gübre ticareti ile ilgili tüm işlemleri içerir.

Rusya’ya havacılıkla ilgili mallar ve teknoloji için teknik yardım, olduğu sürece bloğun kısıtlamalarından herhangi birini ihlal etmeyecektir. “Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün teknik endüstriyel standart belirleme çalışmalarını korumak için gerekliydi” Avrupa Konseyi Perşembe günü yaptığı açıklamada.

ile işlemler “bazı devlete ait kuruluşlar” Açıklamada, Rusya’da da tarım ürünleriyle bağlantılı olmaları veya petrolün üçüncü ülkelere taşınmasına izin verileceği belirtildi. Ticaret “buğday ve gübreler dahil olmak üzere tarım ve gıda ürünlerinde” Rusya ile herhangi bir üçüncü ülke arasındaki mevcut AB yaptırımlarından da etkilenmez “herhangi bir şekilde,” o dedi.

“Tarım ürünleri ve petrolün üçüncü ülkelere transferine ilişkin işlem muafiyetini genişletiyoruz” AB’nin üst düzey diplomatı Josep Borrell, karar hakkında yorumda bulundu. AB, yaklaşmakta olan küresel gıda krizinin üstesinden gelebilmemiz için üzerine düşeni yapıyor” dedi. ekledi.


AB üyesi olmayan ülkeler ve vatandaşları “AB dışında faaliyet gösteriyor” Açıklamada ayrıca, Brüksel’den gelecek tepkilerden korkmadan Rusya’dan herhangi bir ilaç veya tıbbi ürünü satın alabileceği belirtildi.

Açıklama, bloğun Rusya’dan altın ithalatına AB çapında bir yasağı da içeren yedinci yaptırım turuyla Moskova’ya tokat atması üzerine geldi. Blok ayrıca Rusya’nın en büyük borç vereni olan Sberbank’ın varlıklarını da dondurdu. Yaptırımlar listeyi genişletti “kontrollü ürünler” Brüksel’in inandığı “Rusya’nın askeri ve teknolojik gelişimine veya savunma ve güvenlik sektörünün gelişimine katkıda bulunabilir.” Rus gemilerinin limana giriş yasağı da uzatıldı.

AB Komisyonu, kısıtlayıcı tedbirlerin son turunu şu şekilde tanımladı: “bakım ve hizalama” Mevcut yaptırımlardaki boşlukları daraltmayı ve AB’yi altın ithalatı konusunda diğer Batılı müttefikleriyle uyumlu hale getirmeyi amaçlayan paket.

ABD ve Avrupa’daki ve diğer yerlerdeki müttefikleri, Ukrayna’daki askeri operasyonunun başlamasından bu yana Rusya’ya karşı kapsamlı yaptırımlar uyguluyorlar. Merkez bankası rezervlerinin dondurulması ve Rus yetkililere ve Kremlin’e yakın görülen işadamlarına yönelik kişisel kısıtlamalar da dahil olmak üzere Rusya’nın bankacılık ve finans sektörlerini hedef alan çeşitli önlemler. Bazı Rus bankalarının da SWIFT mesajlaşma sisteminden bağlantısı kesildi.

Bir önceki yaptırım turunda AB, Rus petrolünü yasaklamıştı. Şimdi blok, Rusya’nın enerji ithalatına olan bağımlılığını azaltmak için gaz kullanımını %15 düşürmeyi planlıyor.