AB ulusal vetoları bırakmalı – Almanya şansölyesi – RT World News

Olaf Scholz, bloğun küresel siyasette lider rolünü sürdürmesinin tek yolunun bu olduğunda ısrar ediyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Frankfurter Allgemeine gazetesinde Pazar günü yayınlanan bir makalede, Avrupa Birliği küresel siyasette rekabet etmeyi umuyorsa, artık üye devletlerin bloğun eylemlerini veto etmesine izin veremez dedi.

AB’nin jeopolitik bir aktör olması gerektiğini savunan Alman lider, Rusya ile Ukrayna arasında süregelen ihtilaf ışığında Avrupa’da birliğin önemini vurguladı. sona erdirmenin zamanının geldiğini vurguladı. “bencil ablukalar” bireysel üyeler tarafından AB kararları.

“Rakip büyük güçlerin olduğu bir dünyada sesimizi duyurmaya devam etmek istiyorsak, örneğin dış politikada artık ulusal vetoları göze alamayız” o yazdı.

Mevcut AB kurallarına göre, blok içindeki herhangi bir politika kararının 27 üye ülkenin tamamı tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak, Macaristan ve Slovakya gibi ülkeler, enerji endişeleri nedeniyle AB’nin Rusya’ya karşı altıncı yaptırım paketinin uygulanmasına ara verdikten sonra, bazıları bloğun oybirliği ilkesinden vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geçen ay Politico’ya, birliğin dış politika konularında oybirliği şartından vazgeçmesi ve nitelikli çoğunluk oylamasına geçmesi gerektiğini söyledi. o not etti “şeylerin gerçekleşme hızı” çok yavaştı ve bunun için önemli olduğunu “Avrupa sesi” tek bir üye tarafından engellenmeden duyulmak ve görülmek.


Scholz, yazısında AB’nin zayıfladığını da belirtti. “kalıcı ayrılık” ve “üye devletler arasında kalıcı görüş ayrılığı” Birliğin Avrupa’nın en önemli tepkisi olduğunu iddia ederek “zaman değişikliği.”

Avrupa ve diğer demokratik ülkelerde birliğin sağlanabilmesinin yollarından birinin Almanya’nın “Bu zor zamanlarda Avrupa ve dünya için sorumluluk üstleniyor.”

Scholz, Almanya’nın bir araya gelebileceğini kaydetti “Avrupa’da Doğu ve Batı, Kuzey ve Güney” Kıtanın ortasında yer alması ve bir ülke olması nedeniyle “Demir Perde’nin iki yanında yat.”

Şansölye, bunun önemli olduğunu da sözlerine ekledi. “Saflarımızı kapatın” Göç politikası, Avrupa savunması, teknolojik egemenlik ve “demokratik dayanıklılık.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: