AB yeni yaptırımları onayladı — RT World News

En son ekonomik ceza paketi Rusya’nın altınını, bankalarını, bisikletçilerini ve aktörlerini hedef alıyor

Litvanya Büyükelçisi Arnoldas Pranckevicius, AB Daimi Temsilciler Komitesi’nin Çarşamba günü bloğun Rusya’ya yönelik yedinci ekonomik yaptırım paketini onayladığını duyurdu. Bu arada AB, gıda ticaretinin yapılmasına izin vermek için diğer Rusya karşıtı kısıtlamalarının bazılarını gevşetti.

Yeni ekonomik cezalar arasında, ABD, İngiltere, Japonya ve Kanada’nın zaten atmış olduğu bir adım olan Rusya’dan altın ithalatının AB çapında yasaklanması yer alıyor. Batılı piyasalar, daha önceki yaptırımların bir sonucu olarak zaten Rus altınına kapalıyken, yeni yasak, geçen hafta önizlendiğinde endüstri analistleri tarafından çoğunlukla sembolik olarak tanımlandı.

Paket ayrıca Rusya’nın en büyük borç vereni olan Sberbank’ın varlıklarını da donduruyor. Ancak, Reuters’in bildirdiğine göre, küresel gıda ticareti için ihtiyaç duyulan Rus varlıkları dondurulmayacak ve Çarşamba günü onaylanacak olan mevcut yaptırımlarda yapılacak bir değişiklik, AB’nin gıda ve gübre için ihtiyaç duyulan diğer Rus bankalarına ait fonları çözeceğini görecek.


Çarşamba günkü paket, yaptırımlardan kaçınmayı engellemek amacıyla mevcut listelere yeni ürünler eklemenin yanı sıra, askeri komutanlar ve politikacılar da dahil olmak üzere AB’nin kara listesine 50 yeni isim ekliyor. İkincisi arasında Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ve Rusya tarafından Ukrayna’da kontrol ettiği topraklarda çeşitli hükümet görevlerine atanan bir dizi Ukrayna vatandaşı var.

Aktörler Sergey Bezrukov ve Vladimir Mashkov’un yanı sıra Night Wolves motorcu kulübünün lideri Aleksandr Zaldostanov’un yanı sıra, halihazırda yaptırım uygulanan bazı Rus işadamlarının akrabalarının isimleri açıklandı. Zaldostanov’un kulübü, SSCB’nin çöküşünden sonra kuruldu ve Başkan Vladimir Putin’i desteklemek ve Ukrayna’daki Batı destekli Maidan darbesine karşı yarışlar düzenleyen bir vatansever harekete dönüştü.

Kabul edilmeden önce, son ceza turu Avrupa Komisyonu tarafından bir ceza olarak tanımlandı. “bakım ve hizalama” Mevcut listelerdeki boşlukları daraltmayı ve AB’yi altın ithalatı konusunda diğer Batılı müttefikleriyle uyumlu hale getirmeyi amaçlayan paket.

Enerji ithalatına yeni kısıtlamalar uygulanmadı. Rusya’nın SWIFT bankacılık ağından çıkarılması ve gazının Avrupa’ya akışını engelleyen yaptırımlarla birlikte, AB şu anda gaz kullanımını zorunlu tayınlama ve “istemsiz” yüksek fiyatlar nedeniyle yurtiçi kullanım azalmaları.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: