HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

ABD Büyükelçiliği, Libya'nın petrol şirketindeki güç mücadelesinden alarma geçti

ABD Büyükelçiliği, Libya’nın petrol şirketindeki güç mücadelesinden alarma geçti

Yorum

KAHİRE – Libya’daki ABD Büyükelçiliği Perşembe günü, Libya’nın iki rakip hükümetinden birinin başkanının görevden alınmasının ardından Libya’nın petrol şirketinin kontrolü için mücadele konusunda endişelerini dile getirdi.

Büyükelçilik, ABD’li yetkililerin gelişmeleri “derin endişeyle” takip ettiğini tweetledi. Ulusal Petrol Şirketi’nin siyasi bağımsızlığını koruduğunu ve ABD’nin kendisine desteğinin bir işareti olarak Başkan Mustafa Sanalla’nın altında etkin bir şekilde çalıştığını da sözlerine ekledi.

Bu, Trablus merkezli Abdul Hamid Dbeibah hükümetinin Sanallah’ın görevden alındığını ve Libya merkez bankasının eski valisi Farhat Bengdara’nın ülkenin yeni petrol şefi olarak atandığını açıklamasından bir gün sonra geldi. Dbeibah ayrıca devir işlemini denetlemek için dört üyeli bir komisyonun atandığını da duyurdu. Sanallah ve yönetim kurulu, Kurban Bayramı tatillerini kutlarken ofis dışındayken geldi.

Sanallah, televizyonda yaptığı bir konuşmada Dbeibah hükümetinin meşruiyetten yoksun olduğunu öne sürerek görevden ayrılmayı reddetti.

ABD Büyükelçiliği, “NOC kurulunun değiştirildiğine dair rapor mahkemede itiraz edilebilir, ancak silahlı çatışma konusu olmamalıdır” dedi.

Perşembe günü erken saatlerde NOC, Dbeibah müttefik milislerine ait askeri araçların binalarının içine yerleştirildiğini belirten bir bildiri yayınladı. NOC bildirisi, çalışmalarını bozmaya yönelik herhangi bir girişimden Dbeibah’ı sorumlu tutacağını söyledi.

Sosyal medyada dolaşan bir videoda, NOC personeli, Dbeibah tarafından atanan komisyon üyelerinin devreye girmesini önlemek için NOC binasının girişinde toplandı. Ancak daha sonra, Dbeibah hükümeti hem komisyonun hem de yeni petrol şefinin binaya girdi ve devraldı.

Kuzey Afrika ülkesi, NATO destekli ayaklanmaya dönüşen iç savaşın devrilmesinden ve daha sonra uzun süredir diktatör olan Muammer Kaddafi’nin 2011’de öldürülmesinden bu yana çatışmalarla harap oldu. Libya, uzun yıllar boyunca biri doğuda, diğeri ise doğuda iki yönetim arasında bölünmüş durumda. batı, her biri yabancı hükümetler ve yerel milisler tarafından destekleniyor.

Ülkenin değerli hafif petrolü, rakip milisler ve yabancı güçlerin Afrika’nın en büyük petrol rezervlerinin kontrolü için itişip kakıştığı Libya iç savaşının uzun zamandır bir özelliği olmuştur.

ABD büyükelçiliği yaptığı açıklamada, tüm tarafları elektrik kesintilerini ele almak ve petrol gelirlerinin yönetimi ve gözetimi için “şeffaf” bir mekanizma için petrol ve gaz üretimini eski haline getirmeye çağırdı.

Son aylarda kabile liderleri, ülkenin güneydeki en büyük petrol sahası da dahil olmak üzere önemli petrol tesislerini kapattı. Blokajın büyük olasılıkla Dbeibah hükümetini fonlardan yoksun bırakması ve Şubat ayında doğu merkezli parlamento tarafından başbakan olarak atanan rakibi Fathi Bashagha’yı güçlendirmesi gerekiyordu.

Kapatma, ülkenin elektrik kesintilerini daha da kötüleştirdi ve Tobruk’taki doğu merkezli parlamento karargahına baskınla sonuçlanan biri de dahil olmak üzere ülke çapında protestolara yol açtı.

Libya milletvekilleri, Dbeibah’ın görev süresinin, BM aracılığındaki bir yol haritasının dikte ettiği gibi Aralık ayında genel seçimler yapamamasının ardından geçen yıl sona erdiğinde ısrar ediyor.

Son aylarda BM, ülkenin iki rakip yasama organı arasında seçimlerin yapılması için anayasal bir mekanizma üzerinde anlaşmaya varmak için birkaç tur müzakerelere sponsor oldu – sonuçsuz.