ABD covid çarı emeklilik planlarını açıkladı — RT World News

Başkan Joe Biden’ın üst düzey tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci, 2025 yılına kadar devlet hizmetinden ayrılacağını söyledi.

Beyaz Saray’ın baş tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden’ın görevdeki ilk döneminin sonunda (Ocak 2025) veya şimdi ile o zaman arasında bir noktada emekli olmayı planladığını söyledi, ancak kamu üzerinde çalışmaya devam etme sözü verdi. devlet hizmetinden ayrıldıktan sonra sağlık sorunları. 81 yaşındaki, 2020’de Covid-19 karantinalarının, maskelemenin ve aşıların en açık sözlü savunucusu olarak öne çıktı.

“Emekliliğime dair bir duyuru yapmadım ama şu andan itibaren herhangi bir yerde olabilir” Reuters ile yaptığı telefon görüşmesinde Fauci, sonunda hükümetten ayrılma niyetini doğruladı. “Henüz bilmiyorum.”

Fauci, 1984’ten beri Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (NIH) bir parçası olan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün (NIAID) direktörlüğünü yapmaktadır. ABD’nin AIDS salgınına verdiği erken müdahalede önde gelen bir figürdü, ancak Bir medya süperstarı olduğu 2020’de koronavirüs pandemisine kadar halkın gözünden kayboldu.

Fauci’nin sokağa çıkma yasağı, maskeleme konusundaki ısrarı – başlangıçta buna karşı olmasına rağmen – ve daha sonra aşı zorunlulukları, Trump yönetimi sırasında onu Demokratlara sevdirdi. Biden, Ocak 2021’de onu baş tıbbi danışmanlığa terfi ettirdi. Mayıs ayında Fauci, “tamamen düşünülebilir” yıllık Covid-19 destekçilerinin gerekli olabileceğini söyledi.

Fauci, geçen yıl Kasım ayında Reuters’e verdiği demeçte, “Uzaktan bile düşünmeden” emeklilik. Hükümetten ayrıldıktan sonra bile, şimdi diyor ki, “Çalışmaya devam edeceğim çünkü halk sağlığı ve küresel halk sağlığı konusunda hâlâ çok fazla enerjim ve tutkum var.”


Kıdemli halk sağlığı yetkilisinin geçen ay Covid-19 testi pozitif çıktı. Fauci başlangıçta hafif semptomlarını birden fazla iğneye ve Pfizer’in Paxlovid hapına bağladı, ancak daha sonra enfeksiyonunu kabul etti. “geri tepti” bir antiviral ilaç kursundan sonra.

Fauci, halk sağlığı yetkilisini Kongre’ye yalan söylemekle suçlayan Senatör Rand Paul (R-Kentucky) ile defalarca çatıştı. 19 pandeminin kaynaklandığı bildirildi.

Mart ayında Paul, NIAID görevini kaldıracak bir yasa tasarısı bile önerdi. Fauci’yi aramak “çok fazla güce sahip seçilmemiş bir bürokrat” senatör, görevini üç ayrı göreve ayırmanın “Gücünü büyük ölçüde kötüye kullanan ve Covid-19 salgını sırasında birçok başarısızlık ve yanlış bilgiden sorumlu olan vergi mükellefi tarafından finanse edilen bir pozisyona hesap verebilirlik ve gözetim oluşturun.”

Forbes dergisine göre Fauci, 2019’da 417.608$’lık kazancıyla ABD’nin en yüksek maaşlı devlet çalışanıdır. Mali açıklamalar, kendisi ve karısının 2020’nin sonunda 10,4 milyon dolardan fazla yatırım yaptığını da gösterdi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: