ABD, dünya düzenine yönelik ‘zorluklar’ üzerine yorumlar — RT World News

Washington, Moskova’nın Ukrayna’da kazanmasına izin verilirse, dünyanın “haklı olanı haklı çıkar” durumuna döneceğine inanıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazartesi günü Tayland kamu yayın kuruluşuna verdiği demeçte, Moskova ile Kiev arasında devam eden çatışmanın mevcut dünya düzenini tehdit edebileceğini söyledi. Blinken’e göre, Rusya “zorluklar” ne diye seslendi “kurallara dayalı” Ukrayna’da hedeflerine ulaşmasına izin verilirse, dünya düzeni ve uluslararası arenada yeni bir gerçeklik yaratacaktır.

Mevcut uluslararası kurallar, “bazı temel anlayışlar” Blinken savundu, adlandırma “egemenliğe, bağımsızlığa, toprak bütünlüğüne, insan haklarına saygı” olarak “temeller” BM merkezli bir düzen.


Rusya’nın “Ukrayna’ya karşı saldırganlık” hepsine meydan okuyor, dedi Blinken. “Rusya’nın yaptığı şeyi yapmasına izin verilirse, bu, büyük ulusların küçük ulusları zorbalığa uğrattığı, haklı çıkaran bir dünyaya geri döneceğimiz anlamına gelir.” hangisi olurdu “kurallara dayalı düzenin tersi” ekledi.

Blinken, Moskova’nın uluslararası baş belası olarak hareket etmesine ek olarak, Pekin’in “Bölgede artan saldırganlıkla ve içeride artan baskıyla hareket etme biçimiyle düzene meydan okuyor.” Çin ile tam olarak ne demek istediğini açıklamadı. “saldırganlık.”

Aynı zamanda Blinken, ABD’nin Çin ile ilişkilerini aradı. “en önemli ilişkilerden biri, en karmaşık ilişkilerden biri” Washington’un hala umut ettiğini ekleyerek “işbirliği yapmanın yollarını bulun” rağmen Pekin ile “yarışma” iki ulus arasında.


Polonya'nın eski cumhurbaşkanı Rusya'nın dağılmasını istedi

Rusya, Kiev’in Donetsk ve Lugansk bölgelerine Ukrayna devleti içinde özel statü vermek için tasarlanan Minsk anlaşmalarını uygulamadaki başarısızlığını gerekçe göstererek 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker gönderdi. Almanya ve Fransa’nın aracılık ettiği protokoller ilk olarak 2014’te imzalandı. Eski Ukrayna cumhurbaşkanı Petro Poroshenko o zamandan beri Kiev’in asıl amacının ateşkesi kullanarak zaman kazanmak ve zaman kazanmak olduğunu kabul etti. “Güçlü silahlı kuvvetler yaratın.”

Şubat 2022’de Kremlin, Donbass cumhuriyetlerini bağımsız devletler olarak tanıdı ve Ukrayna’nın kendisini resmi olarak hiçbir Batı askeri bloğuna katılmayacak tarafsız bir ülke olarak ilan etmesini talep etti. Kiev, Rus taarruzunun tamamen provoke edilmediğinde ısrar ediyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: