ABD halk sağlığı acil durumu ilan etti — RT World News

Maymun çiçeği virüsüne neredeyse yalnızca eşcinsel erkekleri etkilemesine rağmen, Beyaz Saray “her Amerikalının” bunu ciddiye alması gerektiğini söyledi.

ABD yönetimi Perşembe günü, Dünya Sağlık Örgütü’nün virüs sınıflandırmasını yükseltmesinden iki hafta sonra maymun çiçeği salgınını bir halk sağlığı acil durumu ilan etti.

Sağlık Bakanı Xavier Becerra, bildiriyi bir brifing sırasında duyurdu ve gazetecilere Beyaz Saray’ın ısrar ettiğini söyledi. “her Amerikalı maymun çiçeğini ciddiye alır.” Biden yönetimi, acil durum ilan ederek, örneğin ilaç firmalarından aşı dozları veya tedaviler satın alarak virüse yanıt vermek için daha fazla finansmana erişebilir.

Dünya Sağlık Örgütü, geçen ayın sonlarında maymun çiçeği hastalığını ‘Uluslararası Endişe Olan Halk Sağlığı Acil Durumu’ ilan etti ve bu, Covid-19’a atanan pandemi durumunun bir seviye altında bir tanım. ABD’de, San Francisco ve New York şehirleri, New York ve Illinois eyaletlerinde olduğu gibi, salgın nedeniyle halk sağlığı acil durumlarını zaten ilan etti.


ABD’de Mayıs ayından bu yana 6.000’den fazla maymun çiçeği vakası kaydedildi ve bunların büyük çoğunluğu eşcinsel erkekler arasında görüldü. DSÖ Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus geçen ay, virüsün cinsel yolla mı yoksa cinsel ilişkideki uzun süreli temas yoluyla mı yayıldığı henüz belli değilken, erkeklerin “çoklu cinsellikle” aynı cinsiyetten partnerler özellikle risk altındadır.

TAKİP EDİLECEK DETAYLAR

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: