ABD, Ukrayna için yeni silah paketi hazırlıyor – Reuters — RT World News

Reuters’in bildirdiğine göre Beyaz Saray, Kiev’e büyük bir ağır ve uzun menzilli silah sevkiyatı için hazırlanıyor

ABD hükümetinin, Ukrayna’ya bugüne kadarki en büyük silah transferini hazırladığı ve yetkililerin gelişmiş roket ve füze platformları ve ek mühimmat dahil olmak üzere 1 milyar dolarlık askeri yardıma daha yetki vermeye hazır olduğu bildiriliyor.

Reuters Cuma günü, ismi açıklanmayan üç yetkiliye atıfta bulunarak, yeni yardım paketinin önümüzdeki hafta açıklanabileceğini bildirdi. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker göndermesinden bu yana, ABD’nin Kiev’e toplam güvenlik yardımını yaklaşık 10 milyar dolara getirecek.

Yetkililer, Başkan Joe Biden’ın transferi henüz resmi olarak imzalamadığını söylerken, mevcut teklif, HIMARS roket sistemi için ek mühimmat, NASAMS karadan havaya füzeler ve 50’ye kadar silah da dahil olmak üzere Kiev’e 1 milyar dolarlık silah gönderilmesini öngörüyor. İddiaya göre M113 zırhlı personel taşıyıcıları “tıbbi” varyant.

Pazartesi günü Ukrayna’ya yaklaşık 550 milyon dolar değerinde ayrı bir askeri yardım paketi açıklandı ve ayrıca HIMARS roketlerini de içeriyordu.


Washington şimdiye kadar Ukrayna’ya toplam 16 HIMARS sistemi gönderdi, bunlar Rus topraklarındaki hedefleri vurabilecek daha uzun menzilli platformlar. Moskova, savaş alanından bazı silahları ortadan kaldırdığını iddia etse de, ABD askeri yetkilileri, Kiev’in HIMARS’ının sağlam kaldığında ısrar ederek Rus hesabına itiraz ettiler.

Yeni büyük silah transferi, Pentagon’un ABD askeri personelinin Batı Almanya’daki ABD tarafından işletilen büyük bir hastanede yaralı Ukraynalı askerleri tedavi etmesine izin verme kararının ardından geldi, ancak bu düzenlemenin lojistiği, tesis 1.000 milden daha uzakta olduğu için belirsizliğini koruyor. Ukrayna’nın başkentinden ve hatta Donbass bölgesindeki aktif savaş bölgelerinden daha da uzakta.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: