ABD Ukrayna’ya daha fazla silah gönderdi — RT World News

En yeni paket, 270 milyon dolar değerinde dron, mühimmat ve HIMARS roket topçusu içeriyor

Beyaz Saray Cuma günü 270 milyon dolar değerinde ABD daha açıkladı “güvenlik yardımı” Ukrayna’ya. AP’nin Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby’ye dayandırdığı habere göre, en yeni malzeme grubu dört HIMARS roketatar, büyük miktarda mühimmat ve yüzlerce ‘Phoenix Ghost’ intihar uçağı içerecek.

Dört adet daha Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemine (HIMARS) ve onlar için belirsiz sayıda GLMRS roketine ek olarak, yardım paketi, Pentagon tarafından zaten Kiev’e tedarik edilen M777 yedekli obüsler için 580’e kadar insansız hava aracı ve 36.000 mermi topçu mühimmatını içeriyor.

Başkan Joe Biden “Ukrayna hükümetini ve halkını ne kadar sürerse sürsün desteklemeye devam edeceğimiz açıktı” Kirby AP’ye söyledi. Biden şu anda Covid-19 tedavisi görüyor ve Beyaz Saray’da tecrit ediliyor.

Bu son silah ve teçhizat grubuyla Biden yönetimi, Ukrayna’yı silahlandırmak için toplam 8,2 milyar dolar harcamış olacak. Fonlar, Mayıs ayında Kongre tarafından onaylanan 40 milyar dolarlık paketten çekiliyor.


Batı silahlarının çeşitliliği Ukrayna için sorun yaratıyor - medya

ABD, Ukrayna’ya daha önce 120 adet insansız hava aracı göndermişti. “Özellikle Ukrayna gereksinimlerine yanıt olarak Hava Kuvvetleri tarafından hızla geliştirildi” Pentagon, Nisan ayında söyledi. Daha fazla gönderme kararı, Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan’ın İran’ın satmaya hazırlandığı yönündeki iddialarının ardından geldi. “birkaç yüz” dronları Rusya’ya saldırıyor. Medyadaki yaygın spekülasyonlara rağmen, o zamandan beri böyle bir anlaşma olduğuna dair hiçbir kanıt ortaya çıkmadı.

Kirby’ye göre, Ukrayna birlikleri daha önce tedarik edilen bir düzine HIMARS fırlatıcısını ve Phoenix Ghost uçağını uzak durmak için kullandı. “daha ​​büyük ve daha ağır donanımlı” Rus birlikleri.

Rusya Savunma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, 5-20 Temmuz tarihleri ​​arasında hassas füze saldırılarında dört HIMARS rampasının ve bir mühimmat taşıma aracının imha edildiğini söyledi.

Bu haftanın başlarında, üç intihar uçağı Energodar’daki Zaporozhye Nükleer Santrali’ni hedef alarak komplekse zarar verdi. Bunların Phoenix Ghosts mu yoksa ABD yapımı Sustalı gibi Ukrayna cephaneliğinde başka bir model mi olduğu belli değildi. Avrupa’nın en büyük atom santrali, Rus kuvvetleri tarafından kontrol edilen bölgede bulunuyor.

ABD askeri ve istihbarat yetkilileri, Rusya’nın Donbass’ta fazla ilerleme kaydetmediği ve Batı’nın Ukrayna’ya sağladığı silahlar nedeniyle ağır kayıplar verdiği konusunda ısrar etmeye devam ediyor. Bununla birlikte, hem ABD hem de Birleşik Krallık askeri düşünce kuruluşları, son zamanlarda çeşitli NATO müttefikleri tarafından Ukrayna’ya gönderilen silah sistemlerinin çeşitliliği konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Washington, ABD’nin Ukrayna’ya ayak basmadığı için ABD’nin çatışmaya taraf olmadığını, ancak Kiev’e açıkça silah, mühimmat, istihbarat ve hatta uydu hedefleme verileri sağladığını iddia ediyor.