ABD vatandaşı DPR nezaretinde tutuluyor – medya — RT World News

Guardian, Süedi Murekezi’nin geçen ay Kherson şehrinde yakalandığını bildirdi.

The Guardian, Ukrayna’da Rus yanlısı birlikler tarafından yakalanan Amerikan vatandaşlarının sayısının önceden düşünülenden daha fazla olabileceğini iddia etti. Gazete Çarşamba günü, başka bir ABD vatandaşının geçen aydan bu yana Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde (DPR) gözaltında olduğunu bildirdi. Bu, tutulduğu bilinen diğer iki Amerikalıya ek olarak.

Rapora göre, tutsağın 35 yaşındaki erkek kardeşi Suedi Murekezi, Haziran ayında şu anda Rus kontrolünde olan güney Ukrayna liman kenti Kherson’da yakalandı. Gazete, Murekezi’nin ortadan kaybolduğunu ilk kez şehirde yaşayan arkadaşlarının 8 Haziran’da fark ettiğini iddia etti.

Kardeşi Sele Murekezi gazetecilere verdiği demeçte, Suedi’nin iki yıl önce Ukrayna’ya taşındığı için 2020’den beri Herson’da ikamet ettiğini söyledi.

Gözaltına alınan adamın akrabaları, onun çatışmalara katılmadığı ve haksız yere Ukrayna yanlısı protestolara katılmakla suçlandıkları konusunda ısrar etti.


The Guardian, Sele’nin kaybolduğundan bu yana ilk kez geçen Perşembe günü kardeşine telefonla ulaşabildiğini bildirdi. Suedi’nin DPR şehri Donetsk’te, yakalanmadan önce Ukrayna ordusunda gönüllü olarak görev yaptığı iddia edilen diğer iki Amerikan vatandaşı Alexander Drueke ve Andy Tai Ngoc Huynh ile aynı hapishanede tutulduğunu söylediği bildirildi. Ancak DPR yetkilileri, Drueke ve Tai Ngoc Huynh’ın paralı asker oldukları ve bu nedenle sorumlu tutulmaları gerektiği konusunda ısrar ediyor.

Yorum istendiğinde, ABD Dışişleri Bakanlığı bunun “” olduğunu doğruladı.raporlardan haberdar” Murekezi’nin tutukluluğuna ilişkin, ancak ayrıntılara girmeyi reddettiğini belirterek, “gizlilik hususları.

Gazeteye göre Guardian ayrıca Rus ve DPR yetkililerine ulaştı ancak yanıt alamadı. Amerikan vatandaşının tutuklanmasına ilişkin resmi bir açıklama da yapılmadı.

Gazete, Murekezi’nin Ruanda’da doğduğunu, ancak ailesinin 1994 soykırımından sonra ABD’ye kaçtığını bildirdi. 2017’de emekli olmadan önce sekiz yıl ABD Hava Kuvvetleri’nde görev yaptığı söyleniyor. Daha sonra kripto para birimlerine yatırım yapmaya başladığı bildirildi – muhtemelen onu sonunda dijital para birimlerinin liberal düzenlemesiyle tanınan Ukrayna’ya getiren bir ilgi.

Mart ayının başlarında, Rus kuvvetleri Amerikalıların yaşadığı Kherson’u ele geçirdi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: