HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Hak grupları: Mısır, COP27'den önce sivil alan açmalı

ABD’de aranan Meksikalı uyuşturucu baronu için iade süreci başladı

Yorum

MEKSİKA ŞEHRİ — Meksika güçleri tarafından yakalanan uyuşturucu baronu Rafael Caro Quintero’ya bu hafta sonu, 1985’te bir DEA ajanının öldürülmesi de dahil olmak üzere suçlardan dolayı Amerika Birleşik Devletleri’ne iade sürecinin başladığı bildirildi.

Açıklama yapma yetkisi olmadığı için anonimlik talep eden Meksikalı bir federal yetkili, Pazar günü Associated Press’e bildirimin Cumartesi günü yapıldığını ve sanal olarak gerçekleştiğini doğruladı.

Mexico City’deki bir yargıç, 1985 yılında DEA ajanı Enrique “Kiki” Camarena’ya işkence edip öldürmekten ABD’de aranan Caro Quintero’ya kendisine yöneltilen suçlamaları bildirdi. Başkentin 50 mil (80 kilometre) batısındaki yüksek güvenlikli bir hapishanede tutuluyor.

Caro Quintero, Camarena’yı ve bir Meksikalı pilotu öldürmekten yaklaşık otuz yıl hapis yattıktan sonra teknik bir nedenle 2013 yılında bir Meksika hapishanesinden serbest bırakıldığından beri FBI’ın en çok aranan kaçaklarından biriydi.

Cumartesi günkü bildirim, onu ABD’ye iade etmek için yasal süreçteki ilk adımdı. Başsavcı Merrick Garland Cuma günü yaptığı açıklamada, “derhal iadenin” isteneceğini söyledi.

Şimdi ABD hükümetinin resmi bir iade talebinde bulunmak ve bunu destekleyecek kanıt sağlamak için 60 günü var. Daha sonra davaya bakan yargıç davanın devam edip etmeyeceğine karar verecek.

Bu süre zarfında, Caro Quintero’nun avukatları iade sürecini geciktirmek için muhtemelen temyiz başvurusunda bulunacaklar.

Hızları büyük ölçüde ülkelerin siyasi iradesine bağlı olsa da iade süreçleri uzun olma eğilimindedir.

69 yaşındaki Caro Quintero, Meksika Donanması ve Federal Savcılık tarafından ortak bir operasyonda Cuma günü memleketi Sinaloa’nın dağlarında yakalandı. Operasyona katılan 14 deniz piyadesi, içinde bulundukları Black Hawk helikopterinin düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Olayın nedenleri hala araştırılıyor.

Uyuşturucu kaçakçısı Guadalajara Karteli’nin kurucularından biriydi ve DEA’ya göre 1970’lerde ve 1980’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nin ana eroin, kokain ve esrar tedarikçilerinden biriydi.

1984’te bir marihuana plantasyonuna yapılan baskın için Camarena’yı suçladı. 1985’te Camarena, iddiaya göre Caro Quintero’nun emriyle Guadalajara’da kaçırıldı. İşkence görmüş cesedi bir ay sonra bulundu. Caro Quintero ilk olarak 1985 yılında Kosta Rika’da yakalandı.