ABD’den satın almak isteyen Baltık devleti Ukrayna’ya gönderildi – medya – RT World News

Letonya’nın HIMARS roket platformunu tedarik etmek isteyen bir dizi bölgesel müttefike katıldığı bildirildi

Bir askeri sözcü Defense News’e verdiği demeçte, Letonya ABD yapımı Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemini (HIMARS) satın almak istedi. Polonya ve diğer ortaklar, kısa süre önce Ukrayna savaş alanına gönderilen uzun menzilli silah için benzer taleplerde bulundular.

Letonya Savunma Bakanlığı “HIMARS’ın mevcudiyeti ve fiyatları hakkında ABD’ye bir talep mektubu gönderdi” sözcü Salı günü yaptığı açıklamada, satın almanın “Baltık Devletlerinin ortak projesi” ve yetkililerin Amerikan almayı beklediği “eş finansman” silah için.

Bildirilen talep, diğer Baltık ülkelerinin – Estonya ve Litvanya – HIMARS hakkında da soru sormasının ardından geldi ve Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas Haziran ayında şunları kaydetti: Letonya ve Estonya müttefikleriyle birlikte onun ülkesi “HIMARS topçu roket sistemi yeteneği geliştirmeyi düşünüyorum.” Pentagon, 15 Temmuz’da Estonya’ya altı HIMARS birimi için bir satışı onayladığını doğrularken, bu yıl bir sözleşme için umutlarını dile getirdi.


Ukrayna, Sovyet füzelerinin Amerikan ikamesini arıyor

Bu arada komşu Polonya, Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak’ın Mayıs ayında konuyu gündeme getirdiğini söyledi. beyan Varşova, Amerika Birleşik Devletleri’nden yüzlerce HIMARS fırlatıcısını arıyordu. Bugüne kadar kamuoyundan herhangi bir yanıt alamadı.

Doğu Avrupa’daki roket sistemine olan ilgi, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’ya saldırması ve bunun da Washington ve uzun bir müttefik listesinin Kiev’deki hükümeti desteklemek için milyarlarca dolarlık silah göndermesine yol açmasından bu yana arttı gibi görünüyor. Joe Biden yönetimi çatışmanın başlarında birkaç ağır silah mermisine izin vermiş olsa da, bildirildiğine göre daha uzun menzilli sistemin Rus topraklarına yönelik saldırılar için kullanılabileceğinden ve Moskova ile doğrudan gerilimi tırmandırabileceğinden korktuğu için HIMARS’ı Haziran ayına kadar göndermeyi kabul etmedi.

Ukrayna kuvvetleri şu ana kadar 12 HIMARS platformu aldı – Pentagon kısa süre önce dört tane daha göndereceğini duyurmasına rağmen – ve Kiev ordusu bunun şu anda cephaneliğinde bulunan en uzun menzilli silah olan Tochka-U için uygun bir yedek olabileceğini öne sürdü. Üst düzey bir Ukraynalı askeri istihbarat yetkilisi, Pazar günü Washington Post ile yaptığı röportajda şunları söyledi: “çok az” Tochkas aylarca süren savaşın ardından hizmette kalmaya devam ediyor, ancak 300 kilometre (186 mil) uzaklıktaki hedefleri vurabilecek daha uzun menzilli HIMARS mühimmatları için çağrıda bulundu.

Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, daha önce ülkesinin binmek için 100 HIMARS’a ihtiyaç duyacağını tahmin etmişti. “etkili bir karşı saldırı” zaten yetkilendirilmiş 16’dan çok daha fazlası.

DEVAMINI OKU:
ABD yapımı HIMARS için füzeler imha edildi – Moskova

Bu ayın başlarında, Rusya Savunma Bakanlığı bir HIMARS fırlatıcı stokunu imha ettiğini iddia etti ve Pazartesi günü, batı Ukrayna’da HIMARS mühimmatını ve ABD tarafından sağlanan diğer silahları vurduğunu söyledi. Ukraynalı yetkililer daha önceki raporu yalanladı, ancak aynı askeri istihbarat görevlisi Post’a şunları söyledi: “Tek bir HIMARS kaybetmedik.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: