Almanya ‘öfke kışı’ ile karşı karşıya – medya — RT World News

Alman medya kuruluşları, yükselen enerji fiyatları ve daha yüksek yaşam maliyetleri protestoları ateşleyebilir ve radikaller için verimli bir zemin oluşturabilir.

Alman ARD ve RBB yayıncılarının bu hafta bildirdiğine göre, Almanya federal ve bölgesel hükümetleri bu sonbahar veya kış gelebilecek potansiyel bir protesto dalgasına hazırlanıyor. Şansölye Olaf Scholz’un kabinesi, artan gıda ve enerji fiyatlarının toplumsal huzursuzluğa yol açabileceğinden ve çeşitli kesimlerce sömürülebileceğinden korkuyor. “radikal” hareketler, çıkışlar ekleyin.

Medyaya göre protestolar, hükümetin karantina ve aşı politikalarına dirençle karşı karşıya kaldığı Covid-19 salgını sırasında Almanya’nın yaşadığı protestolara benzer olabilir. ARD’nin Tagesschau haber servisine göre, bazı gruplar şimdiden Berlin’de sloganlar altında protestolar düzenlemeye çalıştılar. “İsyan”, “İsyan” ve “İç savaş.”

Medyaya göre, yeni protestolar Almanya’da Querdenker (yan düşünürler) olarak bilinen insanları bir kez daha birleştirebilir. Bu, sokağa çıkma yasağı protestoları sırasında öne çıkan taban hareketlerinin gevşek bir organizasyonu. Alman medyası, hareketin çeşitli aşırı sağcı gruplarla sözde bağlantılarına defalarca işaret etti.


Querdenker hareketiyle bağlantılı bazı aktivistlerin, RBB’nin tanımladığı şey için protesto planlarını zaten açıkladıkları bildirildi. “sıcak sonbahar” ve “öfke kışı.”

A “Özgür Saksonya” Doğu Almanya’nın Saksonya eyaletindeki hareket de “büyük sivil direniş” Tagesschau’ya göre, Magdeburg-Stendal Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden bir araştırmacı olan Matthias Quent’e atıfta bulunarak.

Saksonya içişleri bakanı Armin Schuster, ARD’ye bakanlığının hazırlık yaptığını da söyledi. “çeşitli” senaryolar, bazılarını ekleyerek “gruplar, aktivistler veya partiler” arayabilir “faydalanmak” kendi dar hedefleri için mevcut durum. Bazı olanlar “harekete geçir ve ajitasyon yap” insanlar zaten bakanlığının dikkatini çekmişti, diye ekledi.

Basında yer alan haberlere göre, Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck de Almanya’yı kapsayan yaz gezisi sırasında eleştirilere maruz kaldı ve Bavyera’nın Bayreuth kasabasında yaptığı konuşmada sert tepki gördü. “büyük ölçüde rahatsız” geçen hafta. Turu sırasında gösteriler düzenleyen protestocuların, enerji krizini hafifletmek için Nord Stream 2 gaz boru hattının başlatılması çağrısında bulundukları bildirildi. Ayrıca Rusya’ya uygulanan yaptırımların kaldırılmasını da talep ettikleri iddia edildi.

Tagesschau daha sonra bu talepleri bir “Putin yanlısı, liberal karşıtı duruş” Rusya’nın Ukrayna’da devam eden askeri operasyonu nedeniyle Batılı liderler tarafından geniş çapta kınanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e atıfta bulunuyor.


İlk Alman şehri soğuk genel duşları tanıttı

Schuster bu arada bir çağrıda bulundu. “departmanlar arası kriz ekibi” yükselen fiyatların ve enerji maliyetlerinin etkilerini hafifletmek ve olası sosyal huzursuzluğu önlemek. “Federal hükümetin kriz yönetiminin kalitesi, varoluşsal korkuların ve dolayısıyla olası sosyal protestoların boyutunda belirleyici bir faktör olacaktır.” Berlin’in krizi gerektiği gibi yönetememesi durumunda, “büyük protesto hareketi” Almanya’da ortaya çıkacaktı.

AB, Moskova’nın Ukrayna’daki askeri harekatı üzerine bir soğukluğun ortasında bloğun Rus enerjisine olan bağımlılığını azaltmaya çalışırken, Almanya bir enerji krizine hazırlanıyor. Kıtanın ana tedarikçisi olan Rusya’dan gelen akışın azalması nedeniyle, gaz fiyatları bu yıl neredeyse dört katına çıktı.

Bu, Almanya’daki yetkilileri, kamu binalarında maksimum ısıtma sıcaklıklarını sınırlamaktan ısıtma sistemlerini ısıtmaya kadar bazı ihtiyati tedbirler almaya sevk etti. “ısınma alanları” Isınma faturalarını ödemekte zorlananlara yardım etmek için.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: