Almanya yaklaşan Covid kısıtlamalarını açıkladı — RT World News

Bazı ortamlarda maske zorunluluğu devam edecek, ancak eyaletlerin daha sert kısıtlamalar getirme özgürlüğü olacak

Alman hükümeti, hastanelerde ve diğer kamusal alanlarda maskeleme gereklilikleri de dahil olmak üzere önümüzdeki sonbahar ve kış mevsimleri için Covid-19 kısıtlamalarını ana hatlarıyla belirtirken, yerel yetkililere daha güçlü önlemler alma yetkisi verdi.

Sağlık ve Adalet bakanlıkları tarafından Çarşamba günü açıklanan taslak plan, hastaneler ve bakım evleri gibi sağlık ortamlarında ve ayrıca otobüs veya trenle uzun mesafeli yolculuk yapanlar için maskeleri zorunlu kılıyor. Aşılananlar hariç olmak üzere, hastane ve benzeri tesislerdeki ziyaretçilerin de erişim elde etmek için negatif bir koronavirüs testi sunmaları gerekecektir.

Ek kısıtlamalar, yerel salgınların ciddiyetine bağlı olacak ve Almanya’nın 16 eyaleti çeşitli önlemler almaya yetkili. “Daha kapsamlı” düzenlemeler. Bunlar, toplu taşıma, kapalı kamu etkinlikleri ve okullarda beşinci sınıf ve daha büyük öğrenciler için maskeleme kurallarının yanı sıra belirli halka açık yerlerde zorunlu sınavları içerir.


Yetkililer pandeminin bir risk oluşturduğunu belirlerse “sağlık sisteminin işlevselliğine yönelik somut tehlike” açık hava maskeleri ve sosyal mesafe gereklilikleri, kapalı alanlar için kapasite sınırları ve işletmeler için daha katı sanitasyon kuralları gibi daha da güçlü önlemler getirebilirler.

“Vaka sayısı keskin bir şekilde artarsa ​​- maskeler [can also be enforced] mesafelerin yeterli olmadığı dış mekanlarda ve üst [visitor] iç mekanlarda sınırlar” Sağlık Bakanı Karl Lauterbach söz konusu yeni kuralları duyururken.

Taslağın hâlâ meclis tarafından onaylanması gerekmekle birlikte, geçmesi bekleniyor. Plan, 1 Ekim’den 7 Nisan 2023’e kadar yürürlükte kalacak ve mevcut kurallar Eylül ayında sona erecek.


Almanya, gaz kıtlığı durumunda kış 'ısınma alanları' planlıyor

Sonbahar ve kış düzenlemeleri, Almanya’nın mevcut Covid altyapısının çoğunu elinde tutuyor ve hükümet, özellikle okullarda sokağa çıkma kısıtlamalarına ve kapanmalara geri dönmekten kaçınmak istediğini vurguladı.

“Çocukların okul eğitimi ve mümkün olduğunca kaygısız bir okul günü hakkı vardır. Bu nedenle okulların kapanmasına izin verilmemelidir.” Adalet Bakanı Marco Buschmann, orada ısrar etti “Özgürlük kısıtlamaları ancak gerekliyse olmalıdır” ve bu yeni plan “tecritleri ve sokağa çıkma yasaklarını reddediyor.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: