Assange hakkındaki kitaplar Avustralya parlamentosunda yasaklandı – medya — RT World News

The Guardian’ın haberine göre güvenlik, ailesinden “protesto materyali” dediği şeye el koydu

The Guardian’ın Cuma günkü haberine göre, WikiLeaks’in kurucu ortağı Julian Assange’ın babası ve erkek kardeşi, hapisteki yayıncıyla ilgili kitapları Avustralya parlamentosuna götürmelerinin yasaklandığını söyledi. Güvenlik görevlileri görünüşe göre kopyaların “protesto malzemesi

Assange’ın babası ve erkek kardeşi John ve Gabriel Shipton, hükümetten İngiltere’nin Avustralya doğumlu yayıncının ABD’ye iadesini onaylamasına müdahale etmesini istemek için Perşembe günü Canberra’daki parlamentoya gitti.

Davalarını savunmak için eski BM işkence özel raportörü Nils Melzer tarafından yazılmış ve Assange’ın davasına değinen kitapları getirdiler. Shiptonlar, kopyaları milletvekillerine ve basın mensuplarına dağıtmayı amaçladı.

Ancak Gabriel, gardiyanların “olduğunu düşündükleri kitaplara el koyduklarını” söyledi.protesto malzemesi

‘Bu çok saçma’ diyordum. Onlar kitap,Gabriel, The Guardian’a verdiği demeçte, milletvekili ve yüksek profilli Assange destekçisi Andrew Wilkie’yi aramayı teklif ettiğini de sözlerine ekledi. Gardiyanların aramaya izin verdiğini, ancak kitapları içeri alamamakta ısrar ettiğini söyledi.

Olayın ardından Assange’ın akrabaları, kitabın kopyalarını Wilkie’nin ofisinde bulunan stoktan dağıtmayı başardı. Sonunda güvenlik tarafından el konulan kitapları da almayı başardılar.


Sadece aklımı başımdan alıyor. Bu, Trump’ın Amerika’sında gördüğümüz, Çin’de eleştirdiğimiz türden bir şey. Parlamentomuz neden bir kitap getiremeyeceğimizden korkuyor?Assange’ı Eve Getir Kampanyası kampanyacısı Louise Bennet, çıkışa söyledi.

Parlamento ziyaretleri sırasında John ve Gabriel Shipton, hükümetin daha önceki vaatlere rağmen Avustralya vatandaşı olan Assange’a yardım etmek için çok az şey yaptığına dair endişelerini dile getirdiler. Avustralya Başbakanı Anthony Albanese’yi iade konusunu gündeme getirmeye çağırdılar”pazarlıksız“ABD ile. Ancak, Albanese ve diğer üst düzey yetkililerle görüşemediler.

Assange, cinsel saldırı suçlamalarıyla karşı karşıya kaldığı İsveç’e iade edilmekten kaçınmak için Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınma talebinde bulunduğu 2012’den beri fiilen hapiste bulunuyor. Ekvador, 2019’da Assange’ın sığınma statüsünü iptal etti ve İngiliz polisi, Assange’ı büyükelçilikten, sağlığının ve zihinsel durumunun kötüleştiği bildirildiğine göre, o zamandan beri kaldığı maksimum güvenlikli Belmarsh Hapishanesine transfer etti.

Bir İngiliz mahkemesi başlangıçta, Assange’ın insanlık dışı muameleye maruz kalacağı endişesini öne sürerek ABD’ye teslim etmeyi reddetti. Daha sonra Washington, İngiliz yargıçları gazetecinin haklarına riayet edileceğine ikna etmeyi başardı. Sonuç olarak, 17 Haziran’da İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, WikiLeaks’in kurucu ortağını ABD’ye iade etme emrini onayladı – şu anda temyiz edildiği bildirilen bir hareket.

Assange, WikiLeaks’in Irak ve Afganistan’daki savaşlar sırasında ABD kuvvetleri tarafından işlendiği iddia edilen savaş suçlarını tasvir eden bir dizi gizli belgeyi yayınladığı 2010 yılından bu yana ABD’nin hedefi oldu. O zamandan beri Pentagon bilgisayarlarını hacklemekle suçlanıyor ve gizli materyallerin yayınlanması için Amerika’nın 1917 Casusluk Yasası uyarınca suçlanıyor. Gazeteci şimdi ABD’de 175 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: