Berlin, Rusya’da ‘beyaz bayraktan’ feragat edilmesine karşı uyardı – RT World News

Ekonomi bakanı, Almanya’nın kesinti korkularına rağmen Moskova’nın gaz arzını kesmesi gerektiğini söyledi

Ülkenin Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Almanya’nın Rusya’dan Baltık Denizi üzerinden gaz taşımak için inşa edilen bir boru hattı olan Nord Stream 2’yi, arz kesintilerinden korkmalarına rağmen yeniden canlandırmayacaklarını söyledi.

Nord Stream 2’nin inşaatı geçen yıl tamamlandı, ancak Berlin, Rusya’nın Şubat ayı sonlarında Ukrayna’daki askeri kampanyasını başlatmasından kısa bir süre sonra sertifikasyonunu durdurdu.

Habeck, Alman yayın kuruluşu ZDF’ye Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin doğal gazı muhafaza etmesi ve Rusya’dan gelen arza olan bağımlılığını azaltmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Nord Stream 2’nin kullanımını reddetti “Beyaz bayrağı yükseltmek olurdu.”

Habeck’in yorumları, Rus gaz devi Gazprom’un yıllık bakım nedeniyle 10 günlük bir kesintinin ardından Perşembe günü Nord Stream 1 üzerinden teslimatlara yeniden başlamasının ardından geldi. Gazprom, onarımları gerekçe göstererek geçen ay boru hattındaki akışı azalttı.

Bazı Alman yetkililer, kapatmanın siyasi amaçlı olduğunu öne sürdüler ve Moskova’nın AB’nin Ukrayna’ya uyguladığı yaptırımlara yanıt olarak arzı tamamen kesebileceğine dair korkularını dile getirdiler. “Bunu kabul etmek zorundayız [Vladimir] Putin bu gaz kolunu bize karşı kullanıyor” dedi. Habeck, ZDF’ye Rus cumhurbaşkanına atıfta bulunarak söyledi.

DEVAMINI OKU:
Ukrayna, Rus gazına ‘el koymalı’ – politikacı

AB daha önce Rus gazının 2030 yılına kadar kullanımdan kaldırılacağını duyurdu ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bu hafta, blok üyelerini Ağustos ayından Mart ayı sonuna kadar gaz kullanımlarını %15 oranında azaltmaya çağırdı. İspanya, Portekiz ve Yunanistan önerilen gaz tayın planına karşı olduklarını söylediler.

Habeck, Rus gaz arzının derhal sona ermesinin Alman ekonomisine ciddi şekilde zarar vereceği ve işsizlik ve yoksulluğun artmasına yol açacağı konusunda defalarca uyardı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: