Biden, ABD’nin Tayvan hakkındaki askeri düşüncelerini açıkladı – RT World News

ABD başkanı, Pentagon’un Meclis Başkanı Pelosi’nin rivayet edilen Taipei ziyaretine karşı olduğunu ima etti

ABD Başkanı Joe Biden Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretiyle ilgili söylentilere kısaca değinerek, ordunun buna karşı olduğunu ileri sürdü. Onun yorumları, ziyaretin Çin-Amerika ilişkilerine onarılamaz bir şekilde zarar verebileceği konusunda Pekin’den gelen iki günlük katı uyarıların ardından geldi.

“Bence ordu şu anda bunun iyi bir fikir olmadığını düşünüyor. Ama durumu nedir bilmiyorum” dedi. Biden, gazetecilere Pelosi’nin olası Tayvan gezisi hakkında soru sorulduğunda söyledi. Air Force One hakkında basınla konuştu, Massachusetts’ten Washington’a dönerek iklim değişikliği konusunda yürütme eylemlerini açıkladı.

Salı günü çok sayıda medya kuruluşu, Pelosi’nin Covid-19’a yakalanması nedeniyle Nisan gezisini iptal ettikten sonra Ağustos ayında bir kongre heyetini Taipei’ye götürmeyi planladığını bildirdi. 82 yaşındaki Demokrat, geziyi resmi olarak onaylamadı veya reddetmedi. Taipei’de de hükümet yok.

Pelosi geziyi tamamlarsa, Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Newt Gingrich’in 1997’de yaptığı ziyaretten bu yana Tayvan’ı ziyaret eden en üst düzey ABD yetkilisi olacak.


Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’nin taahhüdünü sürdürdüğünü söyledi. “Tek Çin” politika. Washington’un gözünde bu, Tayvan’ın statüsünün çözülmemiş olduğu anlamına gelirken, Pekin bunun, Çin’in ada üzerindeki egemenliği anlamına geldiğini ve yeniden birleşmenin yalnızca an meselesi olduğunu söylüyor. Eskiden Japonya tarafından kontrol edilen bir ada olan Tayvan, Komünist Partiye karşı iç savaşı kaybettikten sonra 1949’da anakarayı terk eden Çinli milliyetçiler tarafından yönetiliyor.

Salı günü, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin bir dönüm noktası olacağını söyledi. “ağır etki” ‘Tek Çin’ politikasını ve Washington ile Pekin arasındaki mevcut anlaşmaları ihlal ederek Çin-Amerikan bağları hakkında.

“ABD kendi yolunda gitmekte ısrar ederse, Çin ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü sağlam bir şekilde korumak için sağlam ve güçlü önlemler alacaktır. ABD ziyaretin tüm sonuçlarına katlanmalı” dedi. dedi Zhao.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: