Biden, Brittney Griner kararına yanıt verdi – RT World News

ABD başkanı basketbol yıldızını “haksız yere gözaltına aldı” ve Rusya’dan onu “derhal” serbest bırakmasını talep etti.

Brittney Griner’ın mahkumiyeti “kabul edilemez” ve Rusya onu serbest bırakmalı “hemen,” ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü, bir Moskova mahkemesinin Olimpiyat basketbol şampiyonuna uyuşturucu suçlamalarından dokuz yıl hapis cezası vermesinin ardından söyledi. Ayrıca Griner’ı şöyle tanımladı: “Yanlışlıkla gözaltına alındı.”

Griner’ın cümlesi “Dünyanın zaten bildiğine dair bir hatırlatma daha: Rusya, Brittney’i haksız yere tutukluyor” Biden, Beyaz Saray tarafından yayınlanan bir açıklamada söyledi. ABD başkanı, Covid-19 semptomları geri döndükten sonra Beyaz Saray’da tecrit ediyor.

“Kabul edilemez ve Rusya’yı karısı, sevdikleri, arkadaşları ve takım arkadaşlarıyla birlikte olabilmesi için onu derhal serbest bırakmaya çağırıyorum.Açıklamada, ABD hükümetinin “Yorulmadan çalışmaya devam etmek ve mümkün olan her yolu takip etmek” Rusya’nın 2020’de casusluktan suçlu bulunup 16 yıl hapis cezasına çarptırdığı Griner ve Paul Whelan’ı eve getirmek.

Khimki’deki bir bölge mahkemesi, Griner’i yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı suçlamalarından suçlu buldu ve onu, savcıların talep ettiği dokuz buçuk yıldan biraz daha az bir ceza kolonisinde dokuz yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme başkanı ayrıca kadının bir milyon ruble (16.200 $) para cezasına çarptırılmasına karar verdi.


Griner, 17 Şubat’ta Moskova’nın Sheremetyevo havaalanında uyuşturucu koklayan bir köpeğin valizini uyarması üzerine tutuklandı. Güvenlik görevlileri, çantalarında, Rusya’da yasa dışı olan esrar yağı içeren vape kartuşları buldu.

Phoenix Mercury için oynayan sekiz kez WNBA All-Star özür diledi ve kartuşların aceleyle eşyalarını toplarken bagajına kazara düştüğünü söyledi. Griner, 2015’ten beri yaptığı gibi, WNBA yaz sezonunda bir basketbol takımında oynamak için Ekaterinburg’a gidiyordu.

Griner’ın avukatları cezayı aradı “kesinlikle mantıksız” ve yapacaklarını söyledi “kesinlikle” itiraz et. Mahkeme “Savunmanın tüm kanıtlarını tamamen görmezden geldi” Griner’ın suçunu kabul etmesi de dahil, diye eklediler.

Moskova, Griner’ın tutuklanmasının siyasetle veya bir hafta sonra Ukrayna’da başlayan ihtilafla ilgisi olduğunu kesinlikle reddetti. Rus makamları, onun yasayı çiğnediğini ve sırf yabancı olduğu için hiçbir istisna yapılamayacağını kaydetti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: