Biden, İsrail’in ‘apartheid’ iddialarını reddetti – RT World News

Başkan, Yahudi devletini eleştiren diğer Demokratlardan uzaklaştı

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’e yönelik suçlamalara itiraz etti. “apartheid” ulus, bunun yerine bir “demokrasi” ve bir “arkadaş” Milyarlarca dolarlık ek askeri desteğin çığırtkanlığını yaparken.

Çarşamba günü Orta Doğu gezisine başlamadan hemen önce İsrail’in N12 News gazetesine konuşan Biden’a şu soru soruldu: “Demokrat Parti’de Sesler” İsrail’i bir apartheid devleti olarak gören ve koşulsuz ABD yardımına son verilmesi çağrısında bulunanlar.

“Birkaç tane var. Bence yanılıyorlar. Bence hata yapıyorlar. İsrail bir demokrasidir. İsrail bizim müttefikimizdir. İsrail bir dost ve sanırım özür dilemiyorum” dedi. yanıt olarak, yönetiminin İsrail’in Demir Kubbe füze savunma sistemine yaklaşık 5 milyar dolar ayırdığını da sözlerine ekledi.

İlerici milletvekilleri Alexandria Ocasio-Cortez (New York) ve Rashida Tlaib (Michigan) gibi bazı Demokratlar defalarca İsrail’in Filistinlilere yönelik politikalarını apartheid örneği olarak eleştirseler de Biden, “imkan yok” Demokratların veya Cumhuriyetçilerin şimdiye kadar “İsrail’den uzaklaşıyor.”

Mayıs ayında, Filistin asıllı Amerikalı Tlaib, İsrail hükümetini suçlayan bir bildiri kaleme aldı. “etnik temizlik” Araplara karşı, sol eğilimli ‘takımın’ diğer üyeleri ise tartıştı o “apartheid devletleri demokrasi değildir” Aynı zamanda, görünüşe göre İsrail’e atıfta bulunuyor.

Sadece iki ay önce, BM’nin insan hakları organı, İsrail’in sisteminin “bir grubun diğerine üstünlüğünü ve diğerinin zararına olmasını sağlar” özellikle işgal altındaki Batı Şeria’da, ırkçılığın yasal tanımına uyduğunu savunarak. Raporda, Filistinlilerin zorla “duvarların, kontrol noktalarının arkasında ve kalıcı bir askeri yönetim altında yaşamak” Uluslararası Af Örgütü ve B’Tselem gibi insan hakları gruplarının önceki bulgularını yansıtıyor.

DEVAMINI OKU:
Yemen krizi, Biden’ın Suudi ziyaretinin ardından geliyor

N12 ile yaptığı röportajdan kısa bir süre sonra Biden, Ortadoğu’daki ilk başkanlık gezisine çıktı ve ilk durağını İsrail’de yaptı. Başkomutan ziyarete İsrailli yetkililerle üst düzey görüşmelerle başladı, ardından Filistin liderliğiyle görüşmek üzere Batı Şeria’ya bir ziyaret yapılacak ve görüşmelerin odak noktasının güvenlik olması bekleniyor. Daha sonra bölgesel bir zirve için Suudi Arabistan’ın Cidde kentine gidecek ve burada Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman, Bahreyn, Katar, Mısır, Ürdün ve Irak’tan liderlerle görüşecek.

Çarşamba günü İsrail’in Tel Aviv kentinde düzenlenen bir varış töreninde Biden, Amerikalılar ve İsrailliler arasındaki bağların “kemik derinliğinde” ikili ilişki diyor “daha ​​derin ve daha güçlü” hiç olmadığı kadar.