Biden, Orta Doğu’da ‘vakum’ hakkında yorum yaptı — RT World News

ABD başkanı “bölgede liderlik etmeye devam edeceğini” söylerken, Çin dışişleri bakanı bunun kendi alanında olmadığını söyledi.

Başkan Joe Biden Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte ABD’nin “Yönetmeye devam et” Orta Doğu’da, Rusya ve Çin’in bir anlaşmayı doldurmasını engellemek için “vakum.” Pekin, sözlerine belirsiz bir bakış attı ve yanıt olarak sadece “Ortadoğu’daki insanlar Ortadoğu’nun efendileridir.”

Biden’ın cumhurbaşkanı olarak Ortadoğu’ya ilk gezisi bu hafta İsrail’de başladı ve burada Başbakan Yair Lapid ile ABD desteğinin devamını garanti eden ve onaylayan ortak bir bildiri imzaladı. “İran’ın nükleer silah edinmesine asla izin vermeyelim.”

İmzanın ardından Lapid ile düzenlediği basın toplantısında Biden, Cuma günü kendisini Suudi Arabistan’a götürecek olan gezisinin bölgedeki ABD etkisinin yeniden canlandığını belirtti.

Biden gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin Donald Trump yönetiminde olduğunu söyledi. “Orta Doğu’daki etkimizden uzaklaşmak gibi bir hata yaptı” ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) başkanlarıyla Cidde’de planladığı toplantının kendisine “ABD çıkarlarını desteklemek” bu dokuz Arap devleti ile.


“Tehlikede olan o kadar çok mesele var ki, bölgede liderliği sürdürmeye devam edebiliriz ve hem İsrail hem de Birleşik Devletlerin çıkarlarına karşı Çin ve/veya Rusya tarafından doldurulan bir boşluk yaratmayız. Devletler ve diğer birçok ülke” dedi.

ABD diplomasisi son zamanlarda Batı dünyası dışındaki ülkeleri Rusya ve Çin’e karşı katı tutumlarını desteklemeye odaklamış olsa da, bu çabalar en iyi ihtimalle karışık sonuçlar verdi.

22 Arap devletini temsil eden Arap Birliği, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekâtına karşı bir tavır almadı ve Suudi Arabistan bu yılın ikinci çeyreğinde Rus petrol ithalatını iki katından fazla artırdı.

Bu arada, Krallığın yöneticileri Çin’e dolar yerine yuan cinsinden petrol satmaya ilgi duyduklarını dile getirdiler ve bildirildiğine göre balistik füzelerin yapımında Çin’den yardım aldılar.

Çin, ABD’nin 7 milyar dolara kıyasla 29 milyar dolar harcadığı 2016’dan bu yana Orta Doğu’daki en büyük yabancı yatırımcı oldu. Arap Merkezi Washington DC’ye göre, Pekin ayrıca tüm KİK ülkeleriyle 5G anlaşmaları imzaladı ve 2017’de ‘Kuşak ve Yol Girişimi’nin başlamasından bu yana bölgedeki altyapı projelerine 123 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Katarlı bir düşünce kuruluşu.


Biden, İsrail'in 'apartheid' iddialarını reddetti

ABD’deki Cumhuriyetçiler, İsrail’in bazı Arap komşularıyla ilişkilerini normalleştirdiğini gören Trump Yönetimi’nin Abraham Anlaşmaları müzakeresini ABD’nin bunu yapmadığının kanıtı olarak lanse ettiler. “uzaklaş” Trump ABD’nin Orta Doğu ihtilaflarından çekilirken bölgeden çekildi.

Ancak Çin, Cuma günü bölge ülkelerinin kimlerle ticaret ve diplomasi yürüteceklerini seçmekte özgür olduğunu açıkladı.

“Orta Doğu’daki insanlar Ortadoğu’nun efendileridir. Ortadoğu başka hiçbir ülkenin arka bahçesi değil ve ‘vakum’ diye bir şeyden söz edilemez” dedi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin gazetecilere verdiği demeçte.

“Orta Doğu’daki insanlar her şeyden çok kalkınma ve güvenliği arzuluyor” Wang devam etti. “Çin uzun süredir Ortadoğu’daki insanları bağımsız olarak kalkınma yolunu seçiyor ve Ortadoğu ülkelerini bölgesel güvenlik sorunlarını dayanışma ve koordinasyon içinde çözmede destekliyor.”