Biden, Suudi lidere gazeteci cinayeti konusunda baskı yaptığını iddia etti – RT World News

Cumhurbaşkanı, 2018 cinayetinden sonra veliaht prensi ‘parya’ olarak etiketlemekten pişman olmadığını vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Washington Post köşe yazarı Jamal Khashoggi’nin öldürülmesiyle ilgili olarak Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Salman’la yüzleştiğini söyledi ve cinayetten kraliyetin kişisel olarak sorumlu olduğunda ısrar etti.

Cuma günü bin Salman ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere konuşan Biden, konuyu gündeme getirdiğini söyledi. “toplantının başında” ve duruşunu yaptı “kristal berraklığı.”

“Çok açık bir şekilde söyledim: Bir Amerikan başkanının insan hakları konusunda sessiz kalması, bu bizim kim olduğumuz ve kim olduğumla tutarsız mı? Değerlerimize her zaman sahip çıkacağım” dedi. dedi.

Biden’a göre, prens, Ekim 2018’de Türkiye’deki bir Suudi diplomatik binasında gerçekleşen Kaşıkçı cinayetinde doğrudan herhangi bir rolü olduğunu inkar ederken, cumhurbaşkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “belirtildi [bin Salman] muhtemelen öyleydi” sonuçta dahil.

Kaşıkçı’nın dul eşinin son yorumları sorulduğunda, “MBS’nin bir sonraki kurbanının kanı akıyor [Biden’s] eller,” basitçe cevap verdi: “Öyle hissettiği için üzgünüm,” prensi dublajlamaktan pişman olmadığını söylemeye devam edecek “parya” 2020 başkanlık yarışı sırasında.


“Pişman mıyım? Söylediğim hiçbir şeyden pişman değilim. Kaşıkçı’nın başına gelenler çok çirkin” dedi. ekledi.

Başkan, Körfez monarşisi içinde tekrarlanan hak ihlalleri iddialarına rağmen, yakın ABD-Suudi ilişkisini sürdürdüğü için ateş altında kaldı, bunların başında, CIA’in Muhammed bin Salman’ın kendisinin emrettiği sonucuna vardığı Kaşıkçı suikastı.

Cuma günü Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki Al Salman Sarayı’na vardığında Biden, prense dostça bir yumruk atarken, sert bir jest yaparken fotoğraflandı. mahkum Kaşıkçı’nın eski nişanlısı tarafından.

“Hey POTUS, cinayetim için söz verdiğin sorumluluk bu mu?” Görünüşe göre merhum eşinin bakış açısından konuşarak yazdı ve aynı zamanda yumruk yumruğunun bir fotoğrafını paylaştı.

Ancak Biden, Suudi Arabistan gezisinin amacının prensle görüşmek değil, daha çok “ile görüşmek için [Gulf Cooperation Council] ve güvenlikle ve özgür dünyanın ihtiyaçlarıyla ilgilenmek için dokuz ulus.”

Seyahatlerinden önce yakın tarihli bir Washington Post makalesinde benzer bir argümanda bulundu ve burada krallığı ziyaret etmek için bölgesel güvenlik, artan gaz fiyatları, Rusya’nın ekonomik durumu da dahil olmak üzere çeşitli nedenleri sıraladı. “saldırganlık” Ukrayna ve Çin ile rekabet.

DEVAMINI OKU:
Biden, Suudi Arabistan gezisini meşrulaştırmaya çalışıyor