Biden’ın yaşı Beyaz Saray için ‘sorun’ oldu – NYT – RT World News

New York Times, Beyaz Saray yetkililerinden alıntı yaparak, şimdiye kadarki en yaşlı ABD liderinin başkanlığın “sınırlarını test ettiğini” bildirdi.

The New York Times’ın (NYT) Cumartesi günü bildirdiğine göre, Başkan Joe Biden’ın yaşı Beyaz Saray için giderek daha fazla sorun haline geliyor. “enerji seviyesi” bir zamanlar olduğu gibi değil ve onlar “sessizce dikkat et” onun için.

NYT, başkanın yaşının zaten rutinini etkilediğini kabul ederek, bunun özellikle Beyaz Saray’ı yurtdışı seyahat programını değiştirmeye sevk ettiğini de sözlerine ekledi. Dört günlük Ortadoğu gezisine önümüzdeki hafta başlamak üzere olan Biden’ın bunu geçen ay Avrupa gezisinden hemen sonra yapması bekleniyordu. Ancak, girişimin kabul edildiği bildirildi “deli” 79 yaşındaki için, isimsiz bir yetkilinin NYT ile yaptığı görüşmede belirttiği gibi.

Bir düzine mevcut ve eski üst düzey ABD yetkilisi, Başkan’ın ısrar etmesinde ısrar etti. “entelektüel olarak meşgul kaldı” cumhurbaşkanlığı boyunca sorduğu gibi “toplantılarda akıllı sorular” yardımcılarını çeşitli tartışma noktalarında sorguya çekmek ve konuşmalarını yeniden yazmak “son dakikaya kadar” NYT şefi Beyaz Saray muhabiri Peter Baker yazdı.


Ancak yetkililer, kendilerinin de olduğunu kabul ettiler. “sessizce” olası sorunlarda ona dikkat edin. Potansiyel endişe verici olayların listesi, cumhurbaşkanının muhtemelen bir tele takılmayı veya halka açık konuşmalar sırasında kelimeleri tökezlemeyi içeriyordu. Beyaz Saray yetkilileri “Sona gafsız bir şekilde ulaşıp ulaşamayacağını görmek için nefeslerini tut.” NYT bildirdi.

Biden yönetimi de yapmaya çalıştıklarını itiraf etti “koruma” Delaware’deki hafta sonları “mümkün olduğunca” onun çoğunlukla bir olduğunu ekleyerek “haftada beş veya beş buçuk gün çalışan başkan” çağrılabilmesine rağmen “herhangi bir saatte” ihtiyaç doğarsa. Ancak resmi düzeyde Beyaz Saray, Biden’ın yedi günlük bir başkomutan olarak kalmasında ısrar ediyor.

“Başkan Biden her gün çalışıyor ve çünkü üst düzey yöneticiler görevlerini dünyanın her yerinden yerine getirebiliyorlar” Basın sekreter yardımcısı Andrew Bates, NYT yazısı hakkında yorum yaptı. Daha önce Biden, iki yıl içinde ikinci bir dönem için aday olmayı planladığını defalarca belirtmişti. Haziran ayında Beyaz Saray onaylanmış Biden’ın plan yaptığı “2024’te koşmak.”

Böyle bir ihtimal, bazı eski ABD yetkililerini ve yaşlanmakta olan uzmanları endişelerini dile getirmeye sevk etti. Dört başkanın (Richard Nixon, Gerald Ford, Ronald Reagan ve Bill Clinton) başdanışmanı olan ve yakın zamanda 80 yaşına giren David Gergen, bu tür planları çağırdı. “uygunsuz.”


Anket, Biden'ın yeniden seçilmesi için korkunç bir tahmin çiziyor - The Hill

Chicago, Illinois Üniversitesi’nde uzun ömür uzmanı olan S. Jay Olshansky, Biden’ın yaşının kendisi için bir sorun olmamasına rağmen, doğru sorunun bunu 86’da sürdürüp sürdüremeyeceği olduğunu savundu. “Yaşlandıkça işler ters gidiyor ve yaşlandıkça riskler artıyor” NYT’ye söyledi.

79 yaşındaki Biden, şu anda Roland Reagan’ın ikinci dönemi sona erdiğinde olduğundan bir yaş daha büyük olduğu için Amerika’nın en yaşlı başkanı olarak ortaya çıktı.

NYT’ye göre bu, Biden’ın 2024’te Amerikalılardan görev süresinin sonunda 86 yaşına girecek bir adamı seçmelerini isteyeceği anlamına geliyor. Harvard CAPS-Harris Poll tarafından Haziran ayı sonlarında yapılan bir anket, seçmenlerin yaklaşık %64’ünün başkan olmak için çok yaşlı olduğuna inandığını ve %70’ten fazlasının ikinci dönem için aday olmasına karşı çıkacağını gösterdi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: