Bill Gates Hindistan’ı tebrik etti — RT World News

Microsoft’un kurucu ortağı ve DSÖ mega bağışçısı Bill Gates, Başbakan Narendra Modi’nin ülkesinin bir sınırı geçtiğini açıklamasının ardından Hindistan’ı Covid-19 pandemi yönetimindeki başarısından dolayı bir kez daha alkışladı. “özel figür” kabaca 18 ayda uygulanan iki milyar aşı dozu.

“COVID19’un etkisini hafifletmek için Hint aşı üreticileri ve Hindistan hükümeti ile devam eden ortaklığımız için minnettarız.” Bill Gates Salı günü Hindistan’ı tebrik ederek tweet attı. “bir dönüm noktası daha” PM Modi’yi kişisel olarak etiketlerken.

Pazar günü, Modi tweet attı: “Hindistan yeniden tarih yaratıyor! 200 crore aşı dozu özel rakamını aştıkları için tüm Kızılderilileri tebrik ederiz. Hindistan’ın aşı sürüşünün ölçek ve hız açısından benzersiz olmasına katkıda bulunanlarla gurur duyuyorum. Bu, COVID-19’a karşı küresel mücadeleyi güçlendirdi.”

Bill Gates’in Hindistan’ı ilk kez övmesi ve ülke ile halk sağlığı ortaklığını vurgulaması bu değil. Mayıs ayında Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun oturum aralarında Hindistan Sağlık Bakanı Mansukh Mandaviya ile yaptığı görüşmenin ardından milyarder, ülkenin “Aşılamada başarı ve teknolojinin sağlık sonuçlarını büyük ölçekte yönlendirmek için kullanılması, dünya için birçok ders sunuyor.”


Bill Gates, Covid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana küresel aşılama çabalarında önde gelen bir isim olmuştur. Bir doktor olmasa da, Gates Vakfı’nın Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) büyük bir bağışçı olarak rolü nedeniyle görüşleri ek ağırlık kazandı. Ayrıca aşıların geliştirilmesi ve dağıtımına milyarlarca dolar yatırım yapıyor.

Üniversiteyi bırakan yazılım milyarderi, aynı zamanda 2015 yılında yaptığı TED Konuşmasında da dikkat çekti. “kaçınılmaz” küresel pandemi. Bu yılın başlarında, DSÖ başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından övgüyle karşılanan ‘Bir Sonraki Pandemi Nasıl Önlenir’ başlıklı bir kitap yayınladı. Ayrıca, gelecekteki pandemileri planlayacak, yıllık en az 1 milyar dolarlık bir bütçeye sahip bir Küresel Salgın Müdahale ve Seferberlik (GERM) ekibinin oluşturulması için bastırıyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: