BM komisyoncuları Yemen ateşkesini uzatma – RT World News

Dört aylık ateşkes, BM’nin bir barış anlaşması umuduyla Ekim ayına kadar uzatıldı

Saatin bitmesine saatler kala, Husiler ve Suudi destekli hükümet, çoğunlukla Nisan ayından bu yana süren Yemen ateşkesini iki ay daha uzatma konusunda anlaştılar. BM özel elçisi Hans Grundberg Salı günü yaptığı açıklamada, ateşkesin Ekim ayında sona ereceğini duyurdu. Bu, 2015’ten bu yana Arap yarımadasının ucunu harap eden bir savaşta en uzun süredir devam eden ateşkes.

savaşan taraflar “Aynı şartlar altında ateşkesi 2 Ağustos 2022’den 2 Ekim 2022’ye kadar iki ay daha uzatmayı kabul ettiler.” Grundberg’e ait.

Açıklaması, Umman’dan bir heyetin 2014’ten bu yana Yemen’in başkentini kontrol eden Abdel-Malek el-Husi ve Husi isyancılarının diğer liderleriyle Sanaa’da yaptığı üç günlük görüşmeyi tamamlamasından birkaç saat sonra geldi. Grundberg, Umman ve Suudi Arabistan’ı ateşkesi uzatmaya çalışıyorlar.

“Mevcut ateşkesin temel amacı, sivillere somut bir rahatlama sağlamak ve kapsamlı bir siyasi süreç yoluyla çatışmaya barışçıl bir çözüme varmak için elverişli bir ortam yaratmak olmaya devam ediyor.” dedi Grundberg.

Ateşkes ilk olarak 2 Nisan’da Müslümanların kutsal Ramazan ayı ile aynı zamana denk gelecek şekilde ilan edilmişti ve Yemen ve çevresindeki tüm saldırgan askeri operasyonların durdurulmasını öngörüyordu. Suudiler ve müttefiklerinin Hudeyde limanını açması gerekiyordu, Husiler de aynı şeyi iç şehir Taiz’e yapacaktı. Her iki taraf da diğerini bu sözleri tutmamakla suçladı, ancak ateşkes şimdiye kadar sürdü.


Uzatılmış ateşkes, Taiz ve Hodeidah’ın önündeki engellerin kaldırılmasına ek olarak, bir anlaşmaya varma şansı sunuyor. “Memur maaşlarının ve sivil emekli maaşlarının düzenli ödenmesi için şeffaf ve etkili bir ödeme mekanizması” Grundberg, Sanaa’ya giriş ve çıkışların sayısını artırmanın yanı sıra, dedi.

BM tahminlerine göre, Suudi liderliğindeki koalisyonun, Husiler tarafından devrildikten sonra Cumhurbaşkanı Abdrabbuh Mansur Hadi’yi yeniden iktidara getirmek amacıyla bir hava savaşı başlattığı 2015’ten bu yana Yemen’de yaklaşık 400.000 kişi öldü. Bunu, milyonlarca insanı yerinden eden yoğun çatışmalar izledi. Riyad, Şii Müslüman Husilerin İran’ın vekilleri olduğunu iddia etti, Tahran’ın reddettiği bir şey.