BM ‘teröristleri teşvik ediyor’ – İsrail büyükelçisi – RT World News

İsrail’in füzeleri Gazze’yi vururken, ülkenin büyükelçisi BM’yi teröre karşı yumuşak olmakla suçladı

İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan, örgütü suçladı “yanlış ahlaksız karşılaştırmalar yapmak” İsrail ordusu ile Filistin arasında “teröristler” ifade ettikten sonra “Derin endişe” İsrail’in Gazze’ye saldırısı üzerine. İsrail saldırısı üst düzey teröristleri öldürürken, Filistinli yetkililer düzinelerce sivilin öldüğünü veya yaralandığını söylüyor.

BM Orta Doğu elçisi Tor Wennesland bir bildiri yayınladı. Beyan Cuma günü olduğunu söyleyerek “Filistinli militanlar ile İsrail arasında devam eden gerilimden derin endişe duyuyoruz” I dahil ederek “hedefli öldürme” Filistin İslami Cihad (PIJ) komutanı Taysir el-Jabari, günün erken saatlerinde bir İsrail hava saldırısında.

Wennesland her iki tarafı da çağırdı Başta siviller olmak üzere yıkıcı sonuçları olacak başka bir çatışmadan kaçınmak için” dedi. ama Erdan, ifadesine itiraz etti.

“Filistin İslami Cihad İsrailli sivillere füzeler fırlatırken, BM elçisi İsraillilere yakın bir saldırının arkasındaki kıdemli bir teröristin etkisiz hale getirilmesi konusunda ‘derin endişesini’ dile getiriyor.” Büyükelçi Twitter’da yazdı. “Zevahiri’nin etkisiz hale getirilmesi konusunda da derin endişelerini dile getirecek mi?” geçen hafta sonu ABD tarafından öldürülen El Kaide liderine atıfta bulunarak sordu.

BM, uluslararası hukuka bağlı bir demokrasi ile kasten sivilleri hedef alarak savaş suçu işleyen belirlenmiş terör örgütleri arasında sahte ahlaksız karşılaştırmalar yapmaya daha ne kadar devam edecek?” bir takip tweetinde devam etti ve şu sonuca vardı: “Bu karşılaştırmalar sadece teröristleri saldırılarını sürdürmeye teşvik ediyor.”

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Cuma günü El-Jabari’nin apartmanını füzeyle vurdu ve ‘Şafak Vakti Operasyonu’ adını verdiği operasyonu başlattı. Grevler gün boyunca devam etti, IDF 10 ila 20 arası PIJ ajanını ve ayrıca militan grubun silah depolarını, gözlem noktalarını ve atış mevzilerini hedef aldı.

Filistinli yetkililer, saldırılarda aralarında beş yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu en az on sivilin öldüğünü söylüyor. 55 kişinin de yaralandığı bildirildi.

PIJ, İsrail topraklarına düzinelerce roket atarak karşılık verdi. IDF, Gazze-İsrail sınırını geçen mermilerin çoğunun Demir Kubbe füze savunma sistemi tarafından vurulduğunu ve geri kalanının açık zemine düştüğünü iddia etti. İsrail’de can kaybı bildirilmedi.

DEVAMINI OKU:
Filistinli militanlar İsrail’e 100 roket atıldığını söylüyor (VİDEOLAR)

Son gerilim, İsrail güçlerinin Pazartesi günü PIJ’nin Batı Şeria lideri Bassem Saadi’yi Cenin şehrinde tutuklamasıyla başladı. Saadi’nin evine düzenlenen baskında Filistinli bir gencin öldürülmesi, Filistin topraklarında büyük yankı uyandırdı. PIJ savaşçılarını yüksek alarma geçirirken, İsrailli yetkililer bu hafta tekrar tekrar yaklaşan intikam saldırıları konusunda uyardı.