CIA drone saldırısı Bin Ladin’in sağ kolunu öldürdü – Biden – RT World News

ABD Başkanı Joe Biden Pazartesi akşamı, çok sayıda medya kuruluşunun hükümet içindeki isimsiz kaynaklara dayandırdığını bildirmesinin ardından, El Kaide lideri Ayman el-Zawahiri’nin hafta sonu Afganistan’da bir ABD insansız hava aracı saldırısında öldürüldüğünü duyurdu. Biden, Covid-19 ile karantinaya alınırken kısa bir televizyon görüntüsü verdi.

“Hafta sonu boyunca ABD, Afganistan’daki önemli bir El Kaide hedefine karşı terörle mücadele operasyonu düzenledi. Operasyon başarılı oldu ve herhangi bir sivil can kaybı olmadı” dedi. üst düzey bir yönetim yetkilisi gazetecilere arka plan brifinginde söyledi. Zevahiri’nin adı başlangıçta belirtilmese de, AP kısa süre sonra bunu haber yaptı, ardından Reuters ve Washington Post geldi.

Saat 19:30’da ulusa seslenen Biden, grevin Zevahiri’yi öldürdüğünü söyleyerek, onu eski El Kaide’nin sağ kolu Usame Bin Ladin ve bir “Kötü ve kararlı katil.”

Sonrasında “sert” Sivil can kaybının önüne geçmeyi planlayan Biden, saldırı için son onayı bir hafta önce verdiğini söyledi. Şimdi adalet yerini buldu ve bu terörist lider artık yok” dedi.

“Ne kadar sürerse sürsün, nereye saklanırsan saklan, halkımız için bir tehditsen, ABD seni bulur ve çıkarır” Biden’ı ekledi.

ABD’li yetkililere göre, CIA Pazar günü Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir insansız hava aracı saldırısı düzenledi. Taliban hükümeti, saldırının gerçekleştiğini doğrularken, sözcü Zabihullah Mücahid bunu ihlal olarak kınadı. “uluslararası ilkeler” Reuters’e göre.


Afgan yetkililer, Kabil’in Sherpor semtinde bir eve füze isabet ettiğini, ancak içeride kimsenin olmadığını söyledi.

“Bu sabah saat 6 sularında Kabil’in Sherpor bölgesinde bir eve roket isabet etti” İçişleri Bakanlığı sözcüsü Abdul Nafi Takoor, Tolo News’e verdiği demeçte. “Ev boştu, bu nedenle roket herhangi bir can kaybına yol açmadı.”

Mısır doğumlu 71 yaşındaki Zevahiri, Usame Bin Ladin’in yardımcısı olarak kabul edildi ve 11 Eylül terör saldırılarının ardından Ekim 2001’den bu yana FBI tarafından En Çok Aranan 22 Terörist arasında listelendi. ABD’nin Mayıs 2011’de Bin Ladin’in öldürüldüğünü açıklamasının ardından El Kaide’nin lideri oldu. Dışişleri Bakanlığı, Zevahiri’nin nerede olduğu konusunda bilgi verenlere 25 milyon dolara kadar ödül teklif etmişti.