Çin, ABD büyükelçisini çağırdı – RT World News

Pekin, Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı “kasıtlı olarak kışkırtıcı” ziyaretin bedelini Washington’un ödemesi gerektiğini söyledi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Xie Feng, Salı gecesi ABD’nin Çin Büyükelçisi Nicholas Burns’ü acilen davet etmesi için çağırdı. “sert temsiller” Temsilciler Meclisi Başkanı’nın Tayvan ziyareti üzerine ve Washington’u daha aşağı inmeye karşı uyardı. “tehlikeli yol” Pekin’i düşman etmek.

“Hareket doğası gereği son derece korkunç ve sonuçları son derece ciddi. Çin boş durmayacak” Xie, Burns’e Xinhua’nın aktardığı gibi söyledi.

“Tayvan eninde sonunda anavatanının kucağına geri dönecek” Xie ekledi, hiçbir gücün ve hiç kimsenin bu durumu hafife almaması gerektiğine dikkat çekti. “sağlam kararlılık, güçlü irade ve büyük yetenek” Çin halkının “Ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunmak.”

“ABD kendi hatasının bedelini ödemeli. Çin, gerekli ve kararlı karşı önlemleri alacak ve biz ne söylüyorsak onu yapıyoruz” dedi. Çin’in devlet gazetesi Global Times, diplomatın şunları söylediğini bildirdi.


Pelosi Salı günü geç saatlerde Taipei’ye indikten sonra Pekin, altı büyük deniz sahasında ve Tayvan çevresindeki hava sahalarında bir dizi askeri tatbikat ve gerçek yangın tatbikatı yaptığını duyurdu.

“Çin Halk Kurtuluş Ordusu yüksek alarmda ve buna karşı koymak, ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla savunmak ve dış müdahaleyi ve ‘Tayvan’ın bağımsızlığı’ ayrılıkçı girişimlerini kararlılıkla engellemek için bir dizi hedefli askeri operasyon başlatacak” dedi. savunma bakanlığı sözcüsü Wu Qian söyledi.

Burns henüz diplomatik azarlama hakkında yorum yapmadı, ancak Pelosi Taipei’ye geldikten sonra kısa bir açıklama yaptı. Ziyaretinin Washington’u onurlandırdığını iddia etti. “kesintisiz bağlılık” adaya ama “hiçbir şekilde çelişmez” ABD’nin uzun süredir devam eden Tayvan politikası.

ABD hükümetindeki en üst düzey üçüncü yetkili olan Pelosi şu anda Asya bölgesini geziyor. Singapur ve Malezya’yı ziyaret etti ve Güney Kore ve Japonya’da üst düzey görüşmeler yapması bekleniyor. Tayvan ziyareti, tur öncesinde resmi güzergahında yer almıyordu.

DEVAMINI OKU:
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi Tayvan’a indi

Tayvan, Çin’in milliyetçi hükümetinin iç savaştaki yenilgisinin ardından adaya kaçtığı 1949’dan beri kendi kendini yönetiyor. Pekin, adayı ülke topraklarının ayrılmaz bir parçası olarak görüyor ve Tek Çin ilkesinin hiçbir ülkenin geçmesine izin verilmeyen kırmızı bir çizgi olduğu konusunda defalarca uyardı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: