Çin, Japonya ile üst düzey görüşmeyi iptal etti – RT World News

Pekin, Tayvan’ı çevreleyen olaylara Tokyo da dahil olmak üzere G7 üyelerinin tepkisinden “şiddetle memnun olmadığını” söyledi

Çin dışişleri bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin ve Japon dışişleri bakanları arasında yaklaşan bir toplantıyı, G7 grubu tarafından Tayvan hakkında yapılan bir açıklama üzerine iptal etti.

Bakanlık sözcüsü Hua Chunying bir brifing sırasında, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Japon mevkidaşı Yoshimasa Hayashi arasında Kamboçya’da devam eden ASEAN etkinliklerinin oturum aralarında yapılması planlanan görüşmelerin gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Ha’ya göre, Pekin “şiddetle memnuniyetsiz” Japonya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve ABD’den oluşan G7 grubunun, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin özyönetimli Tayvan adasına yaptığı ziyaret etrafındaki olaylarla ilgili ortak açıklamasıyla.

Tokyo’nun buna hakkı yok “sorumsuz açıklamalar” Sözcü, Tayvan konusunda ısrar etti.

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, Çin’i Pelosi’nin gezisine yanıt olarak adanın etrafındaki altı deniz bölgesinde bir dizi askeri tatbikat ve gerçek ateş tatbikatı başlatmakla suçladılar.


“Tayvan Boğazı’ndaki saldırgan askeri faaliyetler için bir ziyareti bahane olarak kullanmak için hiçbir gerekçe yok” açıklamada, Pekin’in “Gerginliği artırıcı tepki, gerilimi artırma ve bölgeyi istikrarsızlaştırma riski taşıyor.”

G7, ABD Temsilciler Meclisi sözcüsünün eylemlerini savundu. “normal ve rutin” Batılı milletlerden milletvekillerinin uluslararası seyahat etmeleri için.

“ÇHC’yi (Çin Halk Cumhuriyeti) bölgedeki statükoyu tek taraflı olarak zorla değiştirmemeye ve Boğazlar arası farklılıkları barışçıl yollarla çözmeye çağırıyoruz.” bakanlar söyledi.

ABD başkanlığına göre üçüncü sırada yer alan Pelosi, Salı günü geç saatlerde Taipei’ye indi ve ertesi gün ayrıldı ve 1997’den beri adaya gelen en yüksek rütbeli Amerikalı yetkili oldu.

Yolculuğu, Tayvan’ı Tek Çin politikası kapsamında topraklarının bir parçası olarak gören Pekin’den önceki günlerde şiddetli protestolara rağmen yaptı.


Çin, Pelosi'nin Tayvan gezisini 'tam bir saçmalık' olarak nitelendiriyor

Çinli yetkililer, ziyarete yanıt verdi. “tehlikeli ve kışkırtıcı” büyük çaplı tatbikatlar ilan ederek ve Taipei’ye ticaret kısıtlamaları getirerek.

Çin dışişleri bakanlığı da Meclis başkanının hareketinin bir etkisi olacağı konusunda uyardı. “Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeli üzerinde ciddi etki.”

Kendisini resmen Çin Cumhuriyeti (ÇC) olarak adlandıran Tayvan, 1949’dan beri kendi kendini yönetiyor, ancak hiçbir zaman Pekin’den resmi olarak bağımsızlığını ilan etmedi.

Kağıt üzerinde Tek Çin politikasını kabul etmesine rağmen Washington, Taipei ile güçlü gayri resmi bağlarını sürdürüyor, 23,5 milyon nüfuslu adaya silah satıyor ve Pekin’in hoşnutsuzluğuna rağmen onun egemenlik çabasını destekliyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: