HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Çin, Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından Tayvan yakınlarında askeri tatbikatlara başladı

Çin, Nancy Pelosi’nin ziyaretinin ardından Tayvan yakınlarında askeri tatbikatlara başladı

Yorum

TAIPEI, Tayvan — Çin Perşembe günü Tayvan’a karşı bir güç gösterisi başlattı ve Taipei’nin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yi çekişmeli bir ziyaret için ağırlamasına misilleme olarak denize füzeler ateşledi ve adanın karasularını tehdit etti.

Askeri tatbikatlar, Tayvan Boğazı’ndaki gerilimi on yıllardır en yüksek seviyeye çıkararak, dünyanın en hararetli jeopolitik parlama noktalarından birinde tehlikeli bir yanlış hesaplama korkularını artırdı.

Manevralar devam ederken, Çin devlet yayın kuruluşu CCTV, Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) Doğu Tiyatro Komutanlığı’nın boğazın doğu kesimlerinde uzun menzilli, gerçek atış tatbikatları ve “hassas saldırılar” gerçekleştirdiğini söyledi. Tayvan savunma bakanlığı, PLA’nın 11 Dongfeng balistik füzesi ateşlediğini söyledi Perşembe öğleden sonra kuzeydoğu ve güneybatı Tayvan açıklarındaki sulara.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti, Çin’in baskı kampanyasının yeni aşamasına başladı

Reuters’in gelişmeler hakkında bilgi verdiği isimsiz bir kaynağa dayandırdığı habere göre, yaklaşık 10 Çin donanma gemisi Çarşamba gecesi boğazın orta hattını geçti ve Perşembe öğlene kadar bu bölgede kalırken, Çin askeri uçakları da Perşembe sabahı resmi olmayan deniz sınırını geçti. Tayvan savunma bakanlığına göre, bir gün önce Pelosi’nin ziyareti sırasında 22 Çin askeri uçağı hattı ihlal etti.

Pelosi’nin bu hafta Taipei ziyareti, üst düzey heyetin Çin’in toprak haklarının ihlali olduğunu ve kötüleşen ABD-Çin ilişkilerinin ortasında kasıtlı bir provokasyon olduğunu iddia eden Çinli liderleri çileden çıkardı. Buna karşılık, Çinli yetkililer Tayvan çevresindeki altı bölgede, Tayvanlı yetkililerin “deniz ve hava ablukası” anlamına geldiğini söylediği askeri tatbikatlar düzenlediklerini duyurdular.

Çin’in iktidardaki Komünist Partisi hiçbir zaman Tayvan’ı yönetmedi, ancak Pekin 23 milyonluk fiili bağımsız demokrasiyi talep ediyor topraklarının devredilemez bir parçasıdır ve onu zorla ele geçirmekle tehdit etmektedir.

Beyaz Saray, Pelosi’nin ziyaretinin ABD politikasında herhangi bir değişiklik sinyali vermediğini söyleyerek Çin’i aşırı tepki vermemeye çağırdı. Ancak Pazar gününe kadar sürecek olan Çin askeri tatbikatları, Pekin’in rakibine karşı yeni bir normal ihlal oluşturma çabalarını temsil ediyor. 2020’de Çin, 100 mil genişliğindeki su yolunda çatışmayı önlemeye yardımcı olan gayri resmi sınırlara yıllarca büyük ölçüde saygı gösterdikten sonra, Tayvan Boğazı’ndaki orta çizginin varlığını reddetti.

Uluslararası Kriz Grubu kıdemli Çin analisti Amanda Hsiao, “Pekin, Pelosi ziyaretini Tayvan Boğazı’ndaki statükoyu değiştirmek için bir fırsat olarak kullanabilir” dedi.

Devlet tarafından işletilen milliyetçi bir tabloid olan Global Times, anonim bir Çinli askeri uzmanın, tatbikatları Tayvan çevresindeki PLA faaliyetleri için “yeni bir başlangıç” olarak nitelendirdiğini aktardı. kapı eşiği.”

Çin geçmişte, daha önce kabul edilen askeri davranış normlarını değiştirmek için jeopolitik gerilimi tırmandırdığı zamanları kullandı. 2012 yılında, Pekin’in Diaoyu olarak adlandırdığı Senkaku Adaları üzerinde Japonya ile bir soğukluk sırasında, Çin bölgede sahil güvenlik devriyeleri başlattı. Bu devriyeler bugün de devam ediyor.

Bu haftaki manevralardaki altı yasak bölge Tayvan’ı her yönden etkiliyor ve ilk kez adanın doğusunda bir alanı içeriyor – Çin’in Hualien ve Taitung’daki üslerden faaliyet gösteren Tayvanlı güçleri hedef alma yeteneğini göstermenin bir yolu.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün güvenlik çalışmaları programı direktörü M. Taylor Fravel, “Gelecekte Tayvan’ı nasıl ablukaya alacaklarını simüle edecekleri oldukça açık” dedi.

Perşembe günü, Tayvan’ın ana adasının güneybatı kıyısındaki Xiaoliuqiu’da Çin ateş gücünün işaretlerini izlemek için kalabalıklar toplandı. Adada bir pansiyon işleten 38 yaşındaki Lee Chih-Hsiang, müşterilerinin en çok tatbikatların dalış yapma yeteneklerini etkileyip etkilemeyeceği konusunda endişeli olduğunu söyledi.

“Onlara endişelenmemelerini söyledim. Çin işgal edecek olsaydı, çoktan gelirlerdi” dedi. “Bu durdurabileceğimiz bir şey değil. Endişelenmenin faydası yok. Savaşa gitmemiz gerekiyorsa, savaşa gideriz.”

Donggang’ın Tayvan’ın güney sahili yakınlarındaki Pingtung’daki Balıkçılar Derneği başkanı Hsiao Wen-ming, yerel balıkçıların güvenliği konusunda endişeli olduğunu söyledi. Daha fazla tatbikat olasılığı, onları denize açılma konusunda tedirgin edecek ve uzun vadede geçim kaynaklarını etkileyecektir.

“Komünist Parti ne isterse onu yapar. Ya bir daha olursa?” dedi.

Tayvan donanmasında eski bir teğmen komutan olan Lu Li-shih, Tayvan’ın karasularında tatbikat düzenlemenin amacının bölge sakinlerini korkutmak olduğunu söyledi.

“Normal sakinlerin görmesini istiyorlar” dedi, “Mesele moral bozmak.”

Tayvan, adanın silahlı kuvvetlerinin savunma sistemleri başlattığını ve çevredeki bölgeleri izlediğini söyledi. Savunma bakanlığı, “Tartışma istemiyoruz, ancak güvenliğimiz ve egemenliğimiz söz konusu olduğunda geri çekilmiyoruz” gönderildi Twitter’dan.

Planlanan tatbikatlar, 1995-1996’daki son Tayvan Boğazı krizi sırasında Çin’in misilleme niteliğindeki tatbikatlarından Tayvan’a daha yakın. Altı dışlama alanından üçü, Tayvan’ın karasuları olduğunu iddia ettiği 12 deniz mili kıyı şeridine tecavüz ediyor.

1990’lardaki soğukluk sırasında Çin, Tayvan’ın o zamanki cumhurbaşkanı Lee Teng-hui’nin Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret etmesinin ardından Keelung ve Kaohsiung limanlarının yakınlarına inen füzeler ateşledi.

Bu kez kriz, sonbaharda yapılacak bir siyasi toplantıda emsalsiz bir üçüncü dönemi üstlenmeye hazırlanırken Çin Devlet Başkanı Xi Jinping için hassas bir zamanda gerçekleşiyor. Pelosi’nin Tayvan’dan ayrılmasının ardından tatbikatların zamanlaması, Pekin’in ABD ile doğrudan karşı karşıya gelmekten kaçınma arzusunu gösterebilir.

Tayvan, Pelosi’nin ziyaretine ‘hoş geldiniz’den ‘Amerikalı cadı’ya nasıl tepki verdi?

Trump ve Biden yönetimlerinde görev yapan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi eski kıdemli Asya direktör yardımcısı Ivan Kanapathy, Çin’in yanıtına “Tayvan’a yönelikti” dedi.

“Ancak askeri uçaklar 12 deniz mili mesafeye gelirse, Tayvan’dan kısıtlama uygulamasını istemek zor olacak. Kendi bölgeleri içinde bir şeye ateş etme hakları dahilindedirler” dedi.

Çinli askeri uzmanlar CCTV’ye, yasak bölgelerin Çin’in Tayvan Boğazı’nın en dar noktasının yanı sıra Tayvan’ın güneyindeki Bashi Kanalı’nın Pasifik Okyanusu ile birleştiği noktayı ve denize açılan nakliye şeritlerini kontrol etme yeteneğini göstermek için tasarlandığını söyledi. Keelung ve Kaohsiung limanları.

PLA tarafından yönetilen Ulusal Savunma Üniversitesi Stratejik Araştırma Enstitüsü müdürü Meng Xiangqing, yaklaşımı “kapıyı kapatmak ve köpeği dövmek” olarak nitelendirdi.

Nakashima Washington’dan bildirdi. Taipei’deki Vic Chiang ve Pei-Lin Wu bu rapora katkıda bulundular.