Çin son teknoloji savaş gemileri gönderiyor – medya — RT World News

Yerel basında çıkan haberlere göre, savaş uçakları Tayvan Boğazı’nda vızıldarken iki Çin uçak gemisi denize açıldı

Konuya yakın kaynaklar Reuters’e verdiği demeçte, bir dizi Çin savaş uçağının Tayvan Boğazı’nı ayıran orta çizgiye yakın uçtuğu görüldü. Bu arada Tayvan medyası, en az iki Çin uçak gemisinin, Liaoning ve Shandong’un limanlarından ayrıldığını ve boğaza doğru ilerleyebileceğini bildirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Salı günü geç saatlerde Taipei’ye gelmesi beklendiği için Çin, Tayvan Boğazı’ndaki askeri varlığını artırdı.

Artış, Çin’in Pelosi’nin Pekin’in kendisinin olduğunu iddia ettiği Tayvan’a gitmesine karşı defalarca uyarıda bulunmasının ardından geldi. “kılıç çıngırağı.”

Basında çıkan haberlere göre, hem Çin savaş gemileri hem de uçaklar “sıkma” Olağandışı bir hareket olarak tanımlanan Salı sabahından bu yana ortanca çizgi ve “çok kışkırtıcı” Reuter’in kaynaklarına göre, ne Pekin’in ne de Taipei’nin uçakları normalde çizgiyi geçmiyor.

Ek olarak, Tayvan’ın karşısında yer alan ve büyük bir askeri üsse ev sahipliği yapan güneydoğudaki Xiamen şehrinin sakinlerinin, bu görüntülerin henüz doğrulanmamasına rağmen, Çin zırhlı araçlarını hareket halinde gösterdiği iddia edilen fotoğrafları çevrimiçi yayınladıkları bildirildi.


Bu arada Independent Salı günü, dört ABD Donanması savaş gemisinin de Tayvan’ın doğusundaki sulara konuşlandırıldığını bildirdi. “rutin” USS Ronald Reagan uçak gemisi ve USS Antietam güdümlü füze kruvazörünü içeren konuşlandırmalar.

Çin, Pelosi’nin Tayvan ziyaretini Pekin’in bir ziyaret olarak algılayacağı konusunda defalarca uyardı. “Çin’in iç işlerine büyük müdahale” ve ülkenin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “Çin Halk Kurtuluş Ordusu asla boş boş oturmayacak.”

Pelosi şu anda Asya bölgesi turunda, Pazartesi günü Singapur’u ziyaret etti ve Malezya, Güney Kore ve Japonya’da üst düzey toplantılar yapması bekleniyor. Tayvan ziyareti, tur öncesinde resmi güzergahında yer almıyordu.

Ancak, ismi açıklanmayan üst düzey bir Tayvanlı hükümet yetkilisi ve bir ABD yetkilisinin Pazartesi günü CNN’ye verdiği demeçte, Pelosi’nin gerçekten adaya bir gezi yapmasının beklendiğini ve bu, bir Meclis sözcüsünün 25 yıl içinde kendi kendini yöneten adaya ilk kez seyahat ettiğini işaret ediyor. .

Beyaz Saray onun Taipei ziyaretini henüz doğrulamadı, ancak Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Karar tamamen Meclis Başkanınındır” ve yönetim Pelosi’nin ne yapmak istediğini bilmiyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: