Çin, Tayvan abluka tatbikatında hipersonik füzeleri test edecek – medya — RT World News

Pekin’in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin adaya ziyaretine yanıt olarak Tayvan yakınlarında başlattığı geniş çaplı askeri tatbikatlar, “gelişmiş silahların kullanımı” Devlet tarafından işletilen Global Times gazetesine göre, son teknoloji hipersonik DF-17 füzeleri dahil.

Devam eden tatbikatlar bir “ortak abluka, deniz taarruz ve kara ve hava muharebe eğitimleri” outlet Çarşamba günü bildirdi ve Çin J-20 gizli savaş uçaklarının da savaş oyunlarında yer aldığını ekledi.

Global Times, tatbikatın ana aşaması Perşembe günü başlamadan önce bile onları aradı. “benzeri görülmemiş” Çin füzelerinin beklendiğini de sözlerine ekledi. “Tayvan adasının üzerinde ilk kez uçun.” Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) kuvvetlerinin de adanın 12 deniz mili içindeki bölgeye girmesi ve adayı potansiyel olarak kuşatması bekleniyor. “Baştan sona,” askeri gerekçe göstererek ekledi “uzmanlar.”

Çin Silahlı Kuvvetleri Doğu Tiyatrosu Komutanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, tatbikata katılan kuvvetlerin çoktan “gerçekçi savaş odaklı” adanın kuzeyi, güneybatısı ve güneydoğusundaki sondajlar.

Xinhua Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, tatbikatların en az Pazar öğlene kadar sürmesi bekleniyor. “Altı büyük deniz sahasında ve Tayvan adasını çevreleyen hava sahasında canlı yangın tatbikatları.”


Global Times tarafından Çarşamba günü bahsedilen DF-17 füzeleri, ilk olarak 31 Temmuz 2022’de Çin ordusu tarafından eylem halinde gösterildi. O sırada, PLA’nın 95. yıldönümünü kutlayan resmi bir video, Çin medyasının ne fırlattığını gösteriyordu. benzeyen bir füze olarak tanımlanan “uçak gemisi katili.”

Dongfeng (Doğu Rüzgarı) anlamına gelen DF-17’nin, savaş başlığı olarak, ses hızından beş kat daha hızlı uçan ve bir hipersonik planör kullandığı söyleniyor. “öngörülemeyen yörünge.” Global Times’a göre, füze özellikle vurmada iyidir “yavaş hareket eden hedefler” uçak gemileri gibi.

Haber, Tayvan çevresindeki tansiyon yükselirken geliyor. Salı günü Nancy Pelosi, Pekin’in Çin’in egemen topraklarının bir parçası olarak gördüğü adayı ziyaret etti. ABD başkanlığına göre üçüncü sırada yer alan Meclis Başkanı, 1997’den bu yana bunu yapan en üst düzey Amerikalı yetkili oldu. Çin daha önce defalarca hareketi protesto ederek bunu bir provokasyon olarak nitelendirdi.


Kremlin, Çin-ABD savaşı riskini değerlendiriyor

Pekin, Tayvan çevresinde askeri tatbikatlar başlatarak ve ABD’yi Pelosi’nin ziyaretinin zarar görebileceği konusunda uyararak bu geziye tepki gösterdi. “şiddetli etki” Pekin ve Washington arasındaki ikili ilişkiler hakkında.

Tayvan, 1949’dan beri Çin iç savaşında mağlup olan ve ABD’nin yardımıyla anakaradan tahliye edilen milliyetçiler tarafından yönetiliyor. Taipei’deki hükümet kendisini Çin Cumhuriyeti (ÇC) olarak adlandırıyor ve hiçbir zaman resmi olarak bağımsızlık ilan etmedi. Washington, Pekin’i Çin’deki tek meşru otorite olarak resmen tanımasına rağmen, adayla yakın gayri resmi bağlarını sürdürüyor ve Taipei’ye silah satıyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: