Çin, Tayvan tatbikatları hakkında güncelleme verdi — RT World News

Halk Kurtuluş Ordusu, Tayvan Boğazı’na uzun menzilli silahların ateşlendiğini bildirdi.

Çin ordusu Tayvan Boğazı’nda uzun menzilli canlı ateş tatbikatı yaptı ve isabetli atışlar yapmak için hassas silahlar kullandı. “özel alanlar” Perşembe günü su yolunun doğu kesiminde dedi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Doğu Tiyatro Komutanlığı tarafından bildirilen savaş oyunları, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu hafta yaptığı ziyarete tepki olarak kendi kendini yöneten Çin adasını çevreleyen bölgelerde başlatılan manevraların bir parçası.

Ordu tatbikat dedi “Beklenen sonuçlara ulaştık”ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

ABD’yi üçüncü düzey ABD’li yetkilinin seyahatine katılmaması konusunda uyaran Pekin, daha önce önemli bir deniz trafiği rotası olan Tayvan Boğazı da dahil olmak üzere adayı çevreleyen altı bölgede bir dizi askeri tatbikat yapacağını duyurdu. Pazar gününe kadar çalışacaklar. Gemilere ve uçaklara belirlenen eğitim bölgelerinden uzak durmaları tavsiye edildi.

Çin medyası, tatbikatların, uçlarında hipersonik planör savaş başlıkları bulunan DF-17 füzelerinin ateşlenmesini içerebileceğini bildirdi ve Çin’in isterse Tayvan’ı tamamen ablukaya alabileceğinin bir göstergesi olarak nitelendirdi.

DEVAMINI OKU:
Çin, Tayvan abluka tatbikatında hipersonik füzeleri test edecek – medya

Pekin, Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor ve barışçıl yeniden bütünleşmeyi stratejik hedefi olarak ilan etti. Ada, 1940’larda Çin’de Komünistler tarafından kazanılan iç savaş sırasında milliyetçi güçlerin son kalesiydi.

ABD, yalnızca bir Çin ulusunun var olduğunu resmen kabul ediyor ve Pekin’deki hükümetin kendisine liderlik ettiğini kabul ediyor. Ancak Washington, 1979’da Pekin ile yakınlaşmasından sonra bile Taipei ile gayri resmi ilişkilerini sürdürdü. Çin hükümeti, ABD’yi Pelosi’nin ziyareti gibi eylemlerle statükoyu aşındırmakla suçladı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: