Çin, Ukrayna ihtilafından ABD’yi sorumlu tuttu – RT World News

Pekin’deki Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, mevcut krizi Washington’un yarattığını söyledi

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ABD’yi Ukrayna’daki krizi başlatmak ve çatışmayı körüklemekle suçladı. Zhao Lijian Salı günü düzenlediği düzenli basın toplantısında gazetecilere Washington’un futbolu bırakması gerektiğini söyledi. “dünya polisi” ve bunun yerine barış görüşmeleri için koşullar yaratmaya çalışın.

Zhao’ya, Çin’i bir kez daha tehdit eden ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price’ın son sözleri hakkında soru soruldu. “çok yüksek maliyet” Pekin, Moskova’nın Batı yaptırımlarından kaçmasına yardım etmeli mi?

Sondaj Fiyatını Suçlamak “Sanki ABD dünya polisiymiş gibi” Zhao, Çin’in “nesnel ve adil bir duruş sergiler, barış ve adaletten yanadır” Ukrayna’ya gelince.

Ukrayna krizini başlatan ve onu körükleyen en büyük etken olarak ABD’nin, Ukrayna meselesine yönelik aşırı baskı ve alevi körükleme gibi hatalı eylemleri üzerinde derinden düşünmesi gerekiyor.

“Çin’i hedef alan her türlü haksız şüphe, tehdide ve baskıya kesinlikle karşıyız. Ayrıca, uluslararası hukukta hiçbir dayanağı olmayan tek taraflı yasa dışı yaptırımlara ve uzun vadeli yargı yetkisine de kesinlikle karşıyız” dedi. dedi Zhao.

Washington’un yapması gerekiyor “Durumdan yararlanarak blok çatışması oynamayı ve yeni bir Soğuk Savaş yaratmayı bırakın” Zhao, ABD’yi bunun yerine “Krizin sorumlu bir şekilde düzgün bir şekilde çözülmesini kolaylaştırmak ve ilgili taraflar arasında barış görüşmeleri için gerekli ortam ve koşulları yaratmak.”


Bu, Çin’in Ukrayna konusunda Rusya’ya karşı Batı’nın yanında yer alması yönündeki ABD baskısını ilk kez geri itmesi değil. Geçen ay, Zhao’nun meslektaşı Wang Wenbin de Washington’u çatışmayı körüklediği için azarladı. “son Ukraynalıya kadar savaş” Pekin müzakere edilmiş bir barış isterken. Bununla birlikte, mevcut askeri çatışmayı başlatmak için ABD’yi suçlamaktan vazgeçti.

Haziran ayının sonunda, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg gazetecilere verdiği demeçte, ittifakın “2014’ten beri buna hazırlanıyoruz” darbeden sonra iktidara gelen ve seçilmiş cumhurbaşkanını deviren ve Kırım ve Donbass ile krizi tetikleyen ABD destekli Kiev hükümetine atıfta bulunarak.

Salı günkü basın toplantısında Zhao, ABD’nin Çin’in Afrika’daki gıda kıtlığına katkıda bulunduğu yönündeki suçlamalarını da reddederek Washington’u işaret etti.

“Küresel gıda krizine tam olarak kimin neden olduğu dünya için oldukça açık” dedi. ABD’nin küresel gıda krizindeki itibarsız rolü üzerinde ciddi bir şekilde düşünmesini ve Çin’e iftira atmayı ve asılsız suçlamalarda bulunmayı bırakmasını umuyoruz” dedi.

Rusya, Kiev’in Donetsk ve Lugansk bölgelerine Ukrayna devleti içinde özel statü vermek için tasarlanan Minsk anlaşmalarını uygulamadaki başarısızlığını gerekçe göstererek 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker gönderdi. Almanya ve Fransa’nın aracılık ettiği protokoller ilk olarak 2014’te imzalandı. Eski Ukrayna cumhurbaşkanı Pyotr Poroshenko o zamandan beri Kiev’in ana amacının ateşkesi kullanmak ve zaman kazanmak olduğunu kabul etti. “Güçlü silahlı kuvvetler yaratın.”

Şubat 2022’de Kremlin, Donbass cumhuriyetlerini bağımsız devletler olarak tanıdı ve Ukrayna’nın kendisini resmi olarak hiçbir Batı askeri bloğuna katılmayacak tarafsız bir ülke olarak ilan etmesini talep etti. Kiev, Rus taarruzunun tamamen provoke edilmediğinde ısrar ediyor.