Çin’in Pelosi ziyaretine ‘cevap vermemesi’ zayıflık değil – stratejidir – RT World News

Dünya, Pekin’in Amerikan gösterisine tepkisini nefesini tutarak izledikten sonra, bir alevlenme olmaması ezici görünebilir – ama değil

İle Timur Fomenkobir siyasi analist

Salı gecesi, Nancy Pelosi, demokrasi ve otoriterlik arasında küresel bir mücadele ilan ederek ve parmaklarını Pekin’in gözlerine sokarak, oldukça iyi tanınan Tayvan gezisine başlarken kıvılcımlar uçtu. Çin’in öfkeli olduğunu söylemeye gerek yok, ancak ziyareti engelleyen sosyal medya fırtınasının ortasında, Pelosi’nin uçuşunu engellemek için fiziksel olarak müdahale etmediği için Pekin’in tepkisini “zayıf” olarak nitelendiren bazıları arasında daha sonra tuhaf bir hayal kırıklığı atmosferi ortaya çıktı. Twitter, Pelosi’nin uçağının durdurulmasını talep eden ve Çin’in “blöfünün” yapıldığını ilan eden “sıcak çekimler” ile çalkalandı.

Bir “anlık anlatı” için bu acele ve beklentilerin kontrolden çıkması doğal olarak, Pekin’in hemen ardından önümüzdeki birkaç gün boyunca Tayvan’ın kendi karasularında gerçekleştirilecek, bazıları belirlenmiş olan, ürkütücü bir dizi askeri tatbikat ilan ettiği gerçeğini gözden kaçırdı. noktalar kıyıdan 12 mil uzakta bile. Bu tatbikatlar, Tayvan hava sahasının bazı kısımlarını etkin bir şekilde kapattı. Çin, adaya karşı, 100’den fazla gıda şirketinin kara listeye alınmasının yanı sıra balık ithalatı ve doğal kum (yarı iletken üretimi için kritik öneme sahip) satışını yasaklayan bir dizi yaptırım başlattı.

Yine de koltuk eleştirmenleri Çin’i zayıf olmakla alay etmeye devam ediyor, çünkü ABD hükümetindeki en üst düzey üçüncü yetkiliye karşı bir tür askeri harekata girişmeyi tercih etmedi, bu da topyekün bir savaşı tetikleyebilecek bir olay. Pelosi’nin ziyareti, kuşkusuz, bir tür tepkiyi garanti eden muazzam ve oyunun kurallarını değiştiren bir provokasyon teşkil etse de, II. Her türlü akıl, mantık ve sağduyu kavramına meydan okur. Çin kızgın ve vatandaşları daha da kızgın ama Pekin aptal ya da düşüncesiz değil.


Çin Halk Cumhuriyeti, kuruluşundan bu yana birçok kez güç kullanmaya istekli olmuştur. Kore Savaşı’nda ABD öncülüğündeki koalisyona karşı verilen mücadelede öne çıktı, 1962’de Hindistan’a savaş açtı ve 1979’da Vietnam’ı işgal etti. Çin, özellikle ulusal meselelere gelince savaştan korkmuyor. egemenlik veya bir düşman tarafından stratejik kuşatmayı önlemek için. Ancak bu, bir heves üzerine çatışmalara yol açtığı anlamına gelmez. Çin, savaşlarını dikkatli bir şekilde seçiyor ve her seferinde maliyet-fayda faktörlerini her zaman dikkatli bir şekilde tarttı. Bu, Çin ekonomisinin patlaması ve dünyanın geri kalanıyla giderek daha fazla bütünleşmesiyle daha da kritik hale geldi, bu da bir çatışma başlatmanın risklerini çok daha yüksek ve Çin’in bir bütün olarak çıkarlarına daha ters hale getirdi.

Şu anda Çin için Tayvan çok ciddi bir sorun. Xi Jinping, Amerika’nın Tek Çin Politikasını baltalama girişimleriyle çelişen bir hedef olan “yeniden birleşme”yi elde etmek için azami siyasi riskler koydu. Ancak bu, savaşın bunu yapmanın tek veya tercih edilen yolu olduğu anlamına gelmez. Aksine, Çin, böyle bir çatışmanın, Pekin’in kendi tarafında zamana ve kendi lehine bir tarihsel yörüngeye sahip olduğuna inandığı ulusal kalkınma ve büyümeye ulaşma birincil hedeflerini ciddi şekilde baltalayacağı gerçeğinin bilincindedir. Paniğe kapılan ve egemenliğini güçlendirmek için çabalayan Çin değil, düşüşte olduğundan korkan bir ABD. Aksine, Çin, ABD’nin onu kontrol altına almaya ve ortaklarından izole etmeye yönelik eşzamanlı çabalarının ortasında gelen, kendisini küresel ekonomiye daha derinden entegre etmeye çabalarken, askeri olarak daha güçlü hale geliyor. Çin makul bir şekilde kazanabilse bile, ABD’nin müttefiklerini Pekin’in askeri harekâtına yanıt vermeye nasıl ikna edeceği açık.


Tayvan, ABD ile 'kaya gibi sağlam' ilişkilerden bahsediyor

Bunu göz önünde bulundurarak, Çin’in Pelosi’nin ziyaretine gereken kısıtlamayı getirerek hareket etmesi ve ABD ile büyük bir savaşla yüzleşmekten kaçınması nedeniyle bunun bir şekilde bir “mağlubiyet” veya bir kayıp olduğunu varsaymak, dar görüşlü ve dürtüsel bir düşünce biçimidir. yüzün. Pekin gerçekten de beklenti yönetimine muhtemelen yardımcı olmayan pek çok gürültülü açıklama yaptı, ancak gerçek sonuçlar kısa vadeli değil uzun vadeli olacak. Bir hevesle Taipei’yi bombalamayı reddetmek, Pekin’in artık adanın etrafındaki ilmiği sıkılaştırmaya çalışmadığı anlamına gelmiyor. Çin, Hong Kong’da olduğu gibi, konumunu garantileyen ancak minimum maliyet getiren hızlı, ancak kararlı ve kansız bir zafer hedefleyecektir.

Pekin için mesele Salı gecesi değil, önümüzdeki yol. Çin’in stratejisi, hem askeri, hem ekonomik hem de teknolojik olarak kendi ilerlemelerini pekiştirmeye devam ederken, kısa vadede felaket olacak büyük bir güç çatışmasından kaçınmaktır. Bu tabii ki kırmızı çizgileri olmadığı anlamına gelmiyor ve ABD elinden geldiğince bu çizgileri zorlamaya kararlı. Özetle, Nancy Pelosi yeni bir gerilim ve çatışma paradigması açtı, ancak bu, Pekin’in stratejisinde daha akıllı, daha ölçülü ve uzun vadeli olmasını yalnızca daha kritik hale getiriyor. Bu bir video oyunu değil.

Bu sütunda ifade edilen ifadeler, görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve RT’ninkileri temsil etmeyebilir.