Cinsiyet eşitliği artık 132 yıl uzakta – WEF – RT World News

Dünya Ekonomik Forumu’nun Çarşamba günü bildirdiğine göre, kadınlar mevcut durgunluk ve yaşam maliyeti krizinin yükünü, Covid-19 pandemisi ve çeşitli ekonomik şokların cinsiyetler arasındaki farkı kapatma yolunda beklediğini bildirdi.

WEF, Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu 2022’de – mevcut ilerleme hızıyla – küresel cinsiyet farkının %68,1 oranında kapanmasıyla birlikte kadın ve erkeklerin tam eşitliğe ulaşmasının 132 yıl alacağını tahmin ediyor. Cenevre merkezli STK, 2021’de öngörülen bir rakam olan 136 yıldan küçük bir gelişme olduğunu kaydetti, ancak daha yapılacak çok iş olduğunu söyledi.

Belgeye göre, pandemi cinsiyet eşitsizliğini çok daha kötü hale getirdi çünkü seyahat, perakende ve turizm sektörleri de dahil olmak üzere kadın ağırlıklı birçok sektörü vurdu.

“Erkekler için daha kötü olma eğiliminde olan geçmişteki ekonomik çöküşlerin aksine, mevcut durgunluk, kadınlar için orantısız bir şekilde kötü” rapor dedi.


Aynı zamanda Forum, toplumsal cinsiyet eşitliğine sahip bir dünyaya geçişin, temel işçiler için yeterli maaşlar, altyapı yatırımları ve siyasi yetkilendirme yoluyla hızlı bir şekilde takip edilebileceğini savunuyor.

Araştırma ayrıca, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın cinsiyet farkının %76’dan fazlasını kapattığı, cinsiyet eşitliği yolunda ilerlemeleri açısından çeşitli kıtaları değerlendirdi. Latin Amerika ve Karayipler (%72,6), Orta Asya (%69,1) ve Doğu Asya ve Pasifik (%69) dahil olmak üzere diğer bölgeler geriden geliyor. En düşük performans, 2022’de cinsiyet farkının %62.4’ünü kapatan Güney Asya tarafından gösterildi.

Ayrıca, cinsiyet eşitliği konusunda ülkelere göre bir döküm vererek İzlanda ve birkaç İskandinav ülkesinin yanı sıra Yeni Zelanda, Ruanda, Nikaragua ve Namibya’ya en yüksek notları verdi. Bununla birlikte, çalışma hiçbir ülkenin tam cinsiyet eşitliğine ulaşamadığını belirtiyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: