Defiant Schroeder Putin ile konuşmaya devam edecek – RT World News

Eski Alman Şansölyesi, Moskova ve Kiev arasındaki anlaşmazlığın ancak diplomasi yoluyla çözülebileceğine inanıyor

Almanya’nın eski Şansölyesi Gerhard Schroeder, Ukrayna’da devam eden ihtilafa diplomatik bir çözümün sivillerin acısını etkili bir şekilde hafifletebilecek tek şey olduğunu söyledi. başkan Vladimir Putin.

Daha önce Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin baskısı üzerine Rus petrol devi Rosneft’in yönetim kurulundaki görevinden ayrılmak zorunda kalan eski şansölye, şimdi ülkesinde Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) potansiyel olarak ihraç edilmekle karşı karşıya. Moskova ile algılanan yakın ilişkileri, partinin davranışını dikkate almasının nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. “zarar verici” FAZ’a göre imajına.

Ancak Schroeder, Rusya’yı siyasi olarak tecrit etme fikrinin kusurlu olduğuna inanıyor. “Başkanla konuşma fırsatlarından vazgeçmeyeceğim… [Vladimir] Putin’i” Schroeder, Pazar günü yayınlanan bir röportajda FAZ’a söyledi.


Rusya “Müzakere edilmiş bir çözümle ilgileniyor” eski şansölye, Moskova ile durdurulan görüşmelerden Kiev’i sorumlu tuttuğunu ileri sürdü. Mart ayı başlarında Kiev ile Moskova arasında arabuluculuk yapmak isteyen Schroeder, Ukraynalıların herhangi bir taahhüt istemediğini söyledi. “yazılı.” Böyle bir pozisyon herhangi bir “ciddi” Müzakerelerin bu aşamasında görüşmelerin imkansız olduğunu da sözlerine ekledi.

Eski şansölye, Batı’nın Ukrayna’ya silah sağlamaya odaklanmasını da pek anlayamadı. “Askeri bir çözüme inanmıyorum. Savaş ancak diplomatik müzakerelerle sona erdirilebilir” dedi. FAZ’a verdiği demeçte, her iki taraftaki ordunun hayatlarının bağışlanabileceğini ve Ukrayna’daki sivil nüfusun acılarının ancak diplomatik bir çözümle hafifletilebileceğini de sözlerine ekledi.

Batılı silah teslimatlarının Ukrayna için daha güçlü bir müzakere pozisyonuna katkıda bulunup bulunmadığı sorulduğunda, Schroeder, dahil olmak üzere tüm ulusların olduğunu yineledi. “Bu çatışmaya doğrudan dahil olmayanlar” meli “Diplomatik bir çözüm bulmak için birlikte çalışın” yerine.


Almanya'nın eski lideri Rusya bağlantısı üzerindeki ayrıcalıklarını kaybetti

Ayrıca Litvanya’yı, malların hareketini Rusya’nın Kaliningrad’ın dış bölgesine sınırladığı için eleştirdi ve yine şunları söyledi: “her yönden” olmasını sağlamaktan sorumlu olmak “Bu çatışma daha fazla tırmanmaz.”

Röportaj, eski başbakanın partiden olası ihraç durumunu tartışacak olan SPD komitesinin gelecek haftaki toplantısından önce geldi. Ancak politikacının avukatı FAZ’a böyle bir hareket için yeterli yasal dayanak bulunmadığını söyledi. Haziran ayında Schroeder, SPD’den atılsa bile yine de Sosyal Demokrat kalacağını söyledi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: