Dünya ‘nükleer imhadan bir yanlış hesap uzakta’ – BM başkanı – RT World News

Genel Sekreter Antonio Guterres, insanlığın Soğuk Savaş’tan bu yana görülen en büyük risk altında olduğu konusunda uyardı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya çapında yükselen jeopolitik gerilimlerin, küresel nüfusu Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana nükleer silahlar tarafından yok edilme riskinin en büyük riskine soktuğu konusunda uyardı.

“Bugün insanlık, nükleer imhadan yalnızca bir yanlış anlama, bir yanlış hesaplamadır” Guterres Pazartesi günü New York’ta Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması (NPT) gözden geçirme konferansında söyledi. Dünya milletlerini göreve çağırdı. “insanlığı nükleer silahlardan arınmış bir dünyaya doğru yeni bir yola sokun.”

BM başkanı, dünya çapındaki çatışmaların, insan hakları ihlallerinin, iklim krizinin ve Covid-19 pandemisi olduğunu iddia etti. “dünyamızı, yaşamlarımız boyunca karşılaştığından daha fazla stres altına soktu.” Nükleer savaş risklerinin Soğuk Savaş’ın zirvesinden bu yana en yüksek seviyede olduğunu da sözlerine ekledi.

“İnsanlık, Hiroşima ve Nagazaki’nin korkunç yangınlarında çıkarılan dersleri unutma tehlikesiyle karşı karşıya” dedi Guterres. “Jeopolitik gerilimler yeni zirvelere ulaşıyor. Rekabet, işbirliği ve işbirliğinin önüne geçiyor. Diyaloğun yerini güvensizlik, silahsızlanmanın yerini de ayrılık aldı.”

NPT güçlendirilmeli “Çevremizdeki endişe verici dünyaya uygun hale getirin” Genel Sekreter, Rusya-Ukrayna çatışmasına ve Orta Doğu’daki ve Kore Yarımadası’ndaki gerilimlere atıfta bulundu. “Şu anda dünya çapında cephaneliklerde yaklaşık 13.000 nükleer silah tutuluyor. Bütün bunlar, yayılma risklerinin arttığı ve tırmanmayı önlemeye yönelik korkulukların zayıfladığı bir zamanda.”

Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle birlikte aralanan bulutlar bir kez daha toplanıyor. Şimdiye kadar olağanüstü şanslıydık ama şans bir strateji değil. Nükleer çatışmaya dönüşen jeopolitik gerilimlere karşı bir kalkan da değil.

Guterres, ülkelerin stok yapmak için yüz milyarlarca dolar yatırım yaparak güvenlik arayışında olduklarından yakındı. “Gezegenimizde yeri olmayan kıyamet silahları.” Savaşların çıkma riskini azaltmaya çalışmanın yeterli olmadığını çünkü bunun yeterli olmadığını savundu. “Nükleer silahları ortadan kaldırmak, asla kullanılmayacaklarının tek garantisidir.”


BM şefi, ABD’nin Hiroşima’yı bombalamasının 6 Ağustos yıldönümü için Japonya’ya gideceğini ve ardından liderleriyle nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konulu görüşmeler için diğer Asya-Pasifik ülkelerinde duracağını söyledi.

Savaşta nükleer bomba konuşlandıran tek ülke olan ABD’nin, 2021’de bu tür silahlara 44.2 milyar dolar harcadığı ve diğer sekiz nükleer silahlı ülkenin toplam harcadığı 38,2 milyar doları aştığı bildiriliyor. Çin, nükleer harcamalarda 11.7 milyar dolarla ikinci sırada yer alırken, Rusya 8.6 milyar dolarla üçüncü sırada yer aldı.

“50 yılı aşkın bir süredir, NPT dünyamızı daha güvenli ve daha müreffeh hale getirdi ve anlaşma hiçbir zaman kriz zamanlarından daha önemli olmadı.” ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazartesi günü söyledi. Amerika Birleşik Devletleri, herkes için daha güvenli bir dünya sağlamak için tüm ortaklarımızla birlikte çalışmaya hazırdır” dedi.

DEVAMINI OKU:
Üçüncü Dünya Savaşı nükleer olacak – Moskova