HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Filipinler'de Çin roket enkazından bildirilen hasar yok

Filipinler’de Çin roket enkazından bildirilen hasar yok

Yorum

MANİLA, Filipinler — Filipinli bir yetkili Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in yeni uzay istasyonunun bir bölümünü destekleyen bir roketin enkazının düştüğü Filipinler’in batısındaki bir bölgede herhangi bir hasar bildirilmediğini söyledi.

Filipin Uzay Ajansı yetkilisi Marc Talampas, yetkililere Palawan eyaleti açıklarında deniz sularına sıçramış olabilecek roket enkazını aramaları tavsiye edildiğini söyledi.

Talampas, Associated Press’e verdiği demeçte, “Durumu izliyoruz ve ayrıca halka uyanık olmaları, şüpheli yüzen enkazlarla temastan kaçınmaları ve yerel yetkililere derhal haber vermeleri konusunda bir tavsiye yayınladık” dedi.

Çin İnsanlı Uzay Ajansı Pazar günü, Long March-5B roketinin son aşamasının çoğunun atmosfere girdikten sonra yandığını bildirdi. Güçlendiricinin kılavuzsuz düşmesine izin verileceğini söyledi.

Çin ajansının duyurusu, kalan enkazın karaya mı yoksa denize mi düştüğüne dair ayrıntı vermedi, ancak “iniş alanının” 119 derece doğu boylamı ve 9.1 derece kuzey enleminde olduğunu söyledi. Bu, Palawan’ın başkenti Puerto Princesa’nın güneydoğusundaki sularda.

Filipin Uzay Ajansı, Çinli mevkidaşından roket enkazı hakkında herhangi bir bildirim almadı.

Çin, daha önce iki kez roket aşamalarının kontrolsüz bir şekilde Dünya’ya düşmesine izin verdiği için eleştirilerle karşılaşmıştı. NASA, geçen yıl Çin’e ait bir roketin parçaları Hint Okyanusu’na indikten sonra Pekin’i “uzay enkazı ile ilgili sorumlu standartları karşılamamakla” suçladı.

Ülkenin ilk uzay istasyonu Tiangong-1, Pekin’in kontrolünü kaybettiğini onaylamasının ardından 2016 yılında Pasifik Okyanusu’na düştü. 18 tonluk bir roket Mayıs 2020’de kontrolsüz düştü.

Çin, 2007’de işlevini yitirmiş hava uydularından birini füze kullanarak yok etmesi ve diğer hükümetlerin diğer uyduları tehlikeye atabileceğini söylediği bir enkaz alanı oluşturması sonrasında da eleştirilere maruz kaldı.

Çin’in en güçlü roketi olan Long March-5B’nin 24 Temmuz’da fırlatılması, Wentian laboratuvarını yörüngeye taşıdı. Üç astronotun yaşadığı Tianhe ana modülüne bağlıydı.

Çin hükümeti daha önce yaptığı açıklamada, istasyona hizmet veren ayrı bir kargo uzay aracının kalıntılarının, çoğu yeniden girişte yandıktan sonra Güney Pasifik’in önceden belirlenmiş bir bölgesine düştüğünü duyurdu.