Filistinli militanlar İsrail’den intikam alma sözü verdi – RT World News

Filistin İslami Cihad lideri Ziyad Al-Nakhala, Tel Aviv’in birkaç saat içinde füzeler tarafından hedef alınacağını açıkladı.

Filistin İslami Cihad lideri Ziyad Al-Nakhala Cuma günü yaptığı açıklamada, grubunun İsrail’in başkenti Tel Aviv’i füzelerle hedef alacağını söyledi. “önümüzdeki saatlerde.” Daha önce İsrail, hava saldırısında militan örgütün üst düzey bir komutanını öldürmüştü.

Tel Aviv, direniş füzelerinin hedeflerinden biri olacak ve önümüzdeki saatler düşmana tüm direniş güçlerinin bir olduğunu ve onlarla tek adam olarak savaşacağımızı kanıtlayacak” dedi. Al-Nakhala, Filistin’deki Quds News Network tarafından bildirilen açıklamalarda söyledi.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) bu arada Demir Kubbe füze savunma bataryalarını Beersheba, Tel Aviv ve Kudüs şehirlerinin yakınlarına yerleştirdi. Times of Israel’in haberine göre, Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’ndan uçuşlar yönlendirildi ve şehirdeki bomba sığınakları hazır hale getirildi.

IDF Cuma günü erken saatlerde Gazze’nin Filistin yerleşim bölgesine hava saldırısı düzenleyerek PIJ komutanı Taysir al-Jabari’yi öldürdü. IDF tarafından ‘Şafak Vakti Operasyonu’ olarak adlandırılan saldırılar, 10 ila 20 PIJ teröristini hedef aldı ve bir grubun üyelerini öldürdü. “terör örgütü” kimdi “tanksavar füzesi ve keskin nişancı saldırısı gerçekleştirme yolunda” İsrail ordusu iddia etti.


Filistinli yetkililer, El-Jabari dışında, saldırılarda beş yaşında bir kız çocuğu da dahil olmak üzere en az yedi kişinin öldüğünü ve 40’tan fazla kişinin yaralandığını söyledi.

Gazze’deki dramatik tırmanış, İsrailli yetkililerin günlerdir PIJ’den gelecek saldırılar konusunda uyarmalarının ardından geldi. Uyarılar, İsrail güçlerinin Pazartesi günü Cenin şehrinde grubun Batı Şeria lideri Bassem Saadi’yi tutuklamasının ardından başladı. Saadi’nin evine yapılan baskında Filistinli bir gencin öldürülmesi, Filistin topraklarında isyanları tetikledi ve PIJ’yi savaşçılarını yüksek alarma geçirmeye sevk etti.

Bir başka Filistinli militan grup olan Hamas, Cuma günkü operasyonda hedef alınmazken, El-Cabari’nin ölümünün açıklanmasından kısa bir süre sonra bir açıklama yaptı ve şöyle dedi: “Halkımızın kanı ve direnişi boş yere dökülmez.”