Fransız muhalefeti Covid geçişini sona erdirmek için oy kullandı — RT World News

Sol ve sağdan milletvekilleri Fransa’nın koronavirüs pasaport sistemine karşı güçlerini birleştirdi

Fransız milletvekilleri, hükümetin acil durum yetkilerinin ay sonunda sona ermesinden sonra ülkeye ve ülkeden seyahat edenler için programı eski haline getirecek bir hükmü reddederek ülkenin Covid-19 geçişini sona erdirmek için oy kullandılar.

Fransa’nın alt meclisi Salı günü 219-195 arasında büyük bir sağlık yasasını değiştirmek ve pasaport tedbirini kaldırmak için oy kullandı ve sağcı Ulusal Ralli partisinin popülist sol fraksiyon La France Insoumise ile birleştiğini gördü.

Mevzuat şimdi, yakın zamanda seçilen Başbakan Elisabeth Borne’nin söz verdiği Senato’ya gidecek. “Savaşın ki sorumluluk ruhu kazansın.”

“Durum ciddi. Fransızları Covid’e karşı korumaya yönelik tedbirlere karşı oy kullanmak için bir araya gelerek, [opposition parties] virüse karşı herhangi bir sınır kontrolünü önlemek” dedi bir cıvıldamak oylamanın ardından.


31 Temmuz’da ülke çapında acil bir sağlık kararının süresi dolacak ve bu noktada yeni sağlık faturası yürürlüğe girecek. Mevcut haliyle yasa, yetkililerin yalnızca koronavirüs test sonuçlarını toplamasına izin verecek, ancak yabancı gezginlerin ve eve dönen vatandaşların sağlık veya aşı durumlarına göre Fransa’ya girişi yasaklamayacak. Uygulamada, Fransa uzun bir ülke listesinden seyahate yeşil ışık yaktı ve artık bireylerin bu tür belgeleri göstermesini istemiyor, ancak geçiş yine de milletvekillerinin yoğun muhalefetiyle karşılaştı.

Sağlık geçişi şu anda hastaneler ve bakım evleriyle sınırlı olsa da, halka açık mekanlara yönelik benzer kısıtlamalar da yasa kapsamında hariç tutulacak.

Bununla birlikte, pasaport hükmü kesin olarak reddedilirken, milletvekilleri 221-187’ye kadar mevzuatın başka bir ana maddesini onaylayarak hükümetin temas izleme çabalarını gelecek yıla kadar sürdürmesine izin verdi.

Fransa’nın iktidar koalisyonu, Haziran ayında yapılan parlamento seçimlerinde mutlak çoğunluğu elde edemeyerek, yasaları alt meclisten geçirmek için muhalefet partilerinin desteğine güvenmek zorunda kaldı. Merkez sağ Cumhuriyetçilerden bir milletvekili – aynı zamanda alt meclisin başkan yardımcısı olarak da görev yapan Sebastien Chenu – muhalefetin muhalefeti savunduğunu savunarak Salı günkü oylamanın sonucunu memnuniyetle karşıladı. “işini yaptı.”

“Özgürlüğümüzü geri aldık” dedi ve ekledi “Hükümet son beş yıldır yaptığı gibi her şeyi buldozerle yapamaz.”

DEVAMINI OKU:
AB komisyonu Covid-19 aşısının gizliliği nedeniyle dava açtı