HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Gazze militanları hava saldırılarında 12 kişiyi öldürdükten sonra İsrail'e roket atıyor

Gazze militanları hava saldırılarında 12 kişiyi öldürdükten sonra İsrail’e roket atıyor

Yorum

KUDÜS – Gazze’deki İsrail güçleri ve militanları, Cuma günü yerleşim bölgesi içinde İslami Cihad tugayı lideri de dahil olmak üzere 12 kişinin ölümüne ve 80’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan İsrail hava saldırılarının ardından Cumartesi günü hava ve roket saldırılarını değiştirmeye devam etti. Çatışmada bir azalma belirtisi yoktu ve İsrail ordusu operasyonlarının en az bir hafta sürmesi için hazırlandığını söyledi.

İsrail ordusuna göre, Cumartesi öğleden sonra devam eden bir baraja göre, militanlar bir gecede misilleme olarak İsrail’e 200’den fazla roket fırlattı.

Güney ve orta İsrail’de yaşayan binlerce kişi güvenli odalara veya topluluk hava saldırısı sığınaklarına sığınırken, acil müdahale yetkilileri roket ateşinden herhangi bir can kaybı olmadığını bildirdi. İki sivilin kaçarken hafif şekilde yaralandığı bildirildi.

İsrail Savunma Kuvvetleri, Demir Kubbe hava savunma ağının roketlerin yaklaşık yüzde 95’ini ele geçirdiğini söyledi. Önemli maddi hasar bildirilmedi. Yetkililer, fırlatmaların 36’sının Gazze’de yetersiz kaldığını söyledi.

IDF, Gazze’de roket üretim, depolama ve fırlatma alanları olduğunu söylediği hava saldırılarını sürdürmeye devam etti. Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, Cumartesi günü erken saatlerde Khanyunis bölgesinde saldırılar bir kişiyi öldürdü, ilk IDF saldırılarından bu yana ilk ölüm, beş yaşında bir kız da dahil olmak üzere 10 kişiyi öldürdü.

Askeri yetkililer, Filistin İslami Cihad’ın (PIJ) Gazze yakınlarındaki topluluklarda İsrailli sivillere “yakın” bir saldırı için teçhizatı yerleştirdiğine dair işaretler tespit ettikten sonra önleyici bir saldırı başlattıklarını söyledi. İsrail’in Salı günü Batı Şeria’da bir PIJ liderini tutuklamasından bu yana taraflar arasında gerginlik tırmanıyor.

Cuma günü yapılan ilk saldırı, üst düzey İslami Cihad lideri Taysir el-Jabari’yi, bir füzenin Filistin Kulesi apartmanının bir kısmını yok ettiği sırada öldürdü. İsrail ayrıca şüpheli PIJ ajanlarının Gazze dışında tutuklanmasını hızlandırdı. IDF, kuvvetlerin Hebron, Ramallah ve diğer Batı Şeria bölgelerine yapılan baskınların ardından 20 kişiyi gözaltına aldığını söyledi.

Gazze’yi yöneten rakip militan grup Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılara katıldığına dair hiçbir işaret yoktu, ancak grup İsrail’in hava saldırılarını kınayan açıklamalar yayınladı.

Hamas’ın siyasi şefi İsmail Haniyeh, İsrail’in mevcut savaşın tüm sorumluluğunu üstlendiğini söyledi ve Mısırlı arabulucularla yaptığı bir çağrıda IDF saldırılarının derhal durdurulmasını istedi.

Biden Filistin devletini destekliyor, gazetecinin ölümünün muhasebesini istiyor

Kendi silah stokunu elinde tutan ve İsrail’le birden fazla savaşa giren Hamas, PIJ’nin savaşlarına her zaman katılmadı. Grup, İsrail’in başka bir üst düzey PIJ komutanını öldürmesinin ardından 2019’da PIJ ve İsrail arasında birkaç gün süren alışverişlerde oturdu. Şimdiki eylemleri, mevcut savaşın daha da tırmanıp tırmanmayacağına karar vermede çok önemli olabilir. Birleşmiş Milletler ve Mısır’dan diplomatlar, bu gerçekleşmeden önce gerilimi yatıştırmak için çalıştıklarını söyledi. Basında çıkan haberlere göre, Kahire’den bir heyetin Cumartesi günü Gazze’ye gelmesi bekleniyordu.

İsrail ordusunun eski istihbarat araştırması başkanı Yossi Kuperwasser, “En önemli şey Hamas’ın müdahale edip etmeyeceğidir” dedi. “Şu anda, konunun üzerinde oturduklarını düşünüyorum. İslami Cihada kesinlikle manevi destek sunuyorlar, ancak dahil olduklarını ima etmiyorlar. Durum çok kırılgan.”

İsrailli yetkililer, şiddetin nispeten hızlı bir şekilde sona ermesi için koşulların uygun olduğunu umuyor. İsrail ve Hamas’ın 250’den fazla Filistinliyi ve İsrail’de 13 kişiyi öldüren 11 günlük bir savaşta savaşmasından bu yana, 14.000 Gazzeli İsrail’de çalışma izni aldı, İsrail’den bu yana kuruyan yerleşim bölgesinde hayati bir nakit kaynağı. Bu hafta başlarındaki gerginlikler arasında sınırları mühürledi. Çoğunlukla dış bağışçılar tarafından finanse edilen yeniden inşa, son aylarda hız kazanmaya başlamıştı.

Askeri düzeyde analistler, Hamas’ın son savaşta ateşlediği roket arzını tam olarak yenilemek için zamanı olmadığını, bunun şimdi başka bir büyük savaşa girmek için olası bir caydırıcı olduğunu söylüyorlar. Ancak örgüt içindeki görüşlerin bölünmüş olduğu biliniyor ve yerleşim bölgesi dışındaki bazı yetkililer bir tırmanış için daha istekli.

Siviller için Gazze içindeki durum hızla kötüye gidiyor. Yetkililer, jeneratörleri çalıştıracak yakıt eksikliği nedeniyle zaten sınırlı olan elektrik arzını Cumartesi öğleden itibaren kapatacaklarını söylediler. Ara sıra IDF grevleri 2 milyonluk yerleşim bölgesinde başka yerlere inerken bile ekmek satın almak için kuyruklar vardı.

23 yaşındaki Mahmud Jaber, Gazze Şehri’ndeki bir fırının önünde yarım saat kuyrukta bekledi ve evinde yaşayan yedisi çocuk 13 kişi için alışveriş yapmak için bir saat daha beklemek zorunda kaldı.

Savaşın ne kadar süreceğini bilmiyoruz” dedi.

Balousha Gazze’den bildirdi.