HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Hak grupları: Mısır, COP27'den önce sivil alan açmalı

Geniş ormanı yok eden adam parkın ölümünü kazandı

Yorum

RIO DE JANEIRO – Brezilya’nın üçüncü en büyük eyaletinin hükümeti, çevrecileri şoke eden bir hareketle, Amazon’un en biyolojik çeşitlilik gösteren bölgelerinden birinde bir eyalet parkını korumak için verdiği yasal mücadeleden vazgeçti. Bu kararın sonucu, devasa korunan arazilerin ormansızlaştırılmasından sorumlu bir adamın, hükümete karşı bir davayı kesin olarak kazanmasıdır. Parkın varlığı sona erecek.

Antonio José Rossi Junqueira Vilela, Brezilya’daki ormansızlaşma ve Amazon yağmur ormanlarının binlerce hektarını (akre) çaldığı için milyonlarca dolar para cezasına çarptırıldı. Yine de, Cristalino II Eyalet Parkı’nın sınırlarını uygunsuz bir şekilde belirlediğini iddia ederek Mato Grosso eyaletine dava açan, onunla bağlantılı bir şirketti.

Park, New York City’den daha büyük olan 118.000 hektar (292.000 dönüm) boyunca uzanır ve Amazon ile daha kuru Cerrado biyomları arasındaki geçiş bölgesinde yer alır. Habitat kaybı nedeniyle nesli tükenmekte olan bir tür olan endemik beyaz önlü örümcek maymununa (Ateles marginatus) ev sahipliği yapmaktadır.

3-2’lik bir kararda, Mato Grosso’nun üst mahkemesi, hükümetin 2001 yılında park oluşturmasının halka danışılmadan gerçekleştiği için yasa dışı olduğuna karar verdi.

Eyalet hükümeti bu karara itiraz etmedi ve kararı nihai hale getirdi. Hükümet basın ofisi The Associated Press’e doğruladı, şimdi park resmen feshedilecek.

Parkın kaybı, bugün Amazon için işlerin ne kadar kötü olduğunun bir ölçüsü. Sadece çevre yasaları uygulanmamakla kalmıyor, şimdi bir mahkeme büyük bir korunan alanı geçersiz kıldı. Bilim adamları, yalnızca ekosistemlerin kaybolmakla kalmayıp, büyük ormansızlaşmanın, ormanın gezegen için oynadığı çok önemli bir rol olan karbondioksiti emme yeteneğine zarar verdiğini söylüyor.

ORMANA ATIK DÖKME

Cristalino II parkının geçerliliğine itiraz etmeden önce, Vilela’nın varlığı orada zaten iyi biliniyordu. O dönemde yerel basında çıkan haberlere göre, 2005 yılında koruma altındaki alan içinde 11.000 hektarlık (27.000 dönüm) ormanı yok ettiği için 27 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

2016’da Vilela ailesi, Brezilya çevre ajansı Ibama, federal polis ve başsavcı tarafından yürütülen ve Uçan Nehirler Operasyonu olarak bilinen Amazon’daki ormansızlaşmaya karşı önemli bir icra operasyonunun merkezinde yer aldığı için Brezilya’da manşetlerde yer aldı. .

Vilela ayrıca Pará eyaletinde beş Manhattan’a eşdeğer 30.000 hektar (74.000 dönüm) kamu ormanını ormansızlaştırmakla suçlandı. Brezilya başsavcısı, Vilela’yı Amazon’un gördüğü en kötü ormansızlaşma faili olarak nitelendirdi.

Brezilya’da yasal işlemler genellikle uzun yıllar sürer. Pará davasında suçlu bulunursa, Vilela 200 yıldan fazla hapis cezasına çarptırılabilir. 60 milyon dolardan fazla para cezasına çarptırılabilir.

Hem Vilela’yı hem de bir bağlı şirketi temsil eden Avukat Renato Maurílio Lopes, Çarşamba ve Perşembe günleri Associated Press tarafından bırakılan mesajlara yanıt vermedi.

Pará Federal Üniversitesi’nden bir coğrafyacı olan araştırmacı Mauricio Torres’e göre, Vilela’nın ailesi “Amazon’da arazi gaspının klasik senaryosunu” takip ediyor.

Brezilya’da toprak çalmanın yolu, onu ormansızlaştırmak ve sonra üzerinde hak iddia etmektir, dedi. “Toprak soyguncuları, arazinin sahipliğini somut olarak işaretlemeleri ve diğer çeteler tarafından ‘sahip’ olarak tanınmaları ormansızlaşma yoluyla oluyor” diye AP’ye yazdı.

Resmi verilere göre, Mart 2022 itibariyle Cristalino II, tamamen korunan bir alan olmasına rağmen ormansızlaşma nedeniyle yaklaşık 22.000 hektar (54.000 dönüm) kaybetti. Yıkılan alan parkın neredeyse %20’sini oluşturuyor.

Brezilya’nın en büyük soya fasulyesi üreten eyaleti olan Mato Grosso, defalarca Brezilya’da çok fazla korunan alan olduğunu söyleyen ve daha fazlasını yaratmamaya söz veren tarım ticareti yanlısı bir politikacı ve aşırı sağ Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun müttefiki vali Mauro Mendes tarafından yönetiliyor. .

Mendes’in çevreden sorumlu devlet sekreteri Mauren Lazzaretti, kariyerini çevreyle ilgili cezai suçlamalara karşı kerestecileri savunan bir avukat olan Mauren Lazzaretti’dir.

Mato Grosso, görev süreleri boyunca Brezilya tarihinin en kötü çevre felaketlerinden birini yaşadı. 2020’de orman yangınları, dünyanın en geniş tropikal sulak alanları olan eyaletteki Pantanal biyomunun %40’ını yaktı. Mendes Perşembe günü Pantanal’ın özel koruma alanlarında sığır yetiştiriciliğine izin veren bir yasayı imzaladı.

Mato Grosso’nun Çevre Sekreteri, e-posta yoluyla, parkın feshedilmesine devam edeceğini söyledi ve “teknik olarak uygun görülmediği” için itirazda bulunmadı. Ofis, bitişikteki Cristalino Eyalet Parkı I’in hala korunan bir alan olduğunu ve 66.000 hektar (163.000 dönüm) Amazon yağmur ormanını kapsadığını kaydetti.

Kar amacı gütmeyen bir ağ olan Mato Grosso Sosyo-çevresel Gözlemevi yaptığı açıklamada, parkın yok olmasının “tehlikeli bir emsal” oluşturduğunu ve eyalet hükümetinin korunmuş alanları korumaktan aciz olduğunu gösterdiğini söyledi. Cristalino II’yi sürdürmek için yasal seçenekleri değerlendirdiğini söyledi.

Ulusal Koruma Birimleri Ağı başkanı Angela Kuczach AP’ye verdiği demeçte, “Halk, Mato Grosso eyaletinin ihmali ve yetersizliğinin bedelini ödemek zorunda kalmamalı” dedi.

Associated Press iklim ve çevre kapsamı, çeşitli özel kuruluşlardan destek almaktadır. AP’nin iklim girişimi hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. Tüm içerikten yalnızca AP sorumludur.