Gerçek kriz Pelosi’nin Tayvan ziyaretinden sonra başlayacak – WaPo — RT World News

Bir Washington Post köşe yazarı, ABD Temsilciler Meclisi sözcüsünün adaya yaptığı gezinin etkisinin “yıllarca” sürebileceğini tahmin ediyor

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin daha geniş etkisi ortaya çıkacak “haftalar, aylar ve yıllar boyuncaWashington Post köşe yazarı, gezisinden döndükten sonra tartıştı.

ABD yönetimindeki kaynaklara atıfta bulunan Post’un dış politika köşe yazarı Josh Rogin, Çin ordusunun Pelosi’nin bölücü yolculuğuna kısa vadede yanıt verebileceğini tahmin ederken, “bazı agresif hareketler” gibi füze fırlatmaları gibi, Pekin, mesafenin kontrolden çıkmasını önlemek için muhtemelen elinden geleni yapacaktır.

Çinlilerin yanıtı “Öncelikli olarak askeri alanda değil, aşamalar halinde gelecekRogin, ABD Temsilciler Meclisi sözcüsünün Pekin’in kendi topraklarının bir parçası olarak gördüğü kendi kendini yöneten adaya gelmesinden sonra Salı günü yayınlanan bir görüş yazısında yazdı. Böyle bir gelişme “ABD-Çin ilişkisini sonsuza dek değiştirecek,Tayvan’ı ciddi bir baskı altına sokarken de sözlerine ekledi.

Gazeteciye göre, bazı ABD’li yetkililer “Çin liderliğinde bir birlik varPelosi’nin gezisini, Çin’in askeri varlığını artırırken bölgedeki duruşunu değiştirmek için bir bahane olarak kullanmak isteyenler. ABD’li yetkililer, kısa vadeli misillemenin Tayvan ekonomisini ve toplumunu da hedef alabileceğini düşünüyor.


Buna ek olarak, Rogin, Çin’in adaya yönelik iddia edilen siber saldırılarını hızlandırabileceğini iddia etti. Biden yönetiminden bir kaynağın Çin’in Tayvan’a zarar vermek için çok geniş bir araç yelpazesine sahip olduğunu söylediğini belirtti. Yetkiliye göre, Pekin ada yetkililerinin her bir yanlış adımını “…agresif bir şekilde yararlanmak” ondan.

Üstelik Pelosi’nin ziyareti, Pekin’in Biden’ın “kuruluş” çağrısını reddetme şansını artırıyor.korkuluklarABD-Çin rekabeti için, makale, Pelosi Tayvan’ı ziyaret etmekten kaçınmış olsa bile durumun böyle olabileceğini kabul ederken, diyor.

Pelosi’nin adaya gelişi, Amerika’nın en üst düzey üçüncü yetkilisinin Tayvan’a yaptığı ziyaretin Çin’in toprak bütünlüğünü ihlal ettiğine inanan Pekin’den şiddetli protestolara yol açtı. Çin Dışişleri Bakanlığı’na göre ABD, “Sürekli olarak Çin’in egemenliğini baltalamak, Tek Çin politikasını küçümsemek ve hatta kasıtlı olarak Tayvan Boğazı’nda yapay bir olay yaratmaya çalışmak.

Tayvan’daki kısa ve tartışmalı ziyareti sırasında Pelosi yerel parlamentoya hitap etti ve adanın lideri Tsai Ing-wen ile bir toplantı yaptı. Washington’a söz verdi”terk etmeyecek“Tayvan’a olan bağlılığını” olarak nitelendirerek,dünyanın en özgür toplumlarından biri

Pelosi’nin ziyareti sırasında, Çin ordusu ayrıca ada açıklarında askeri tatbikatlar, Tayvan Boğazı’nda canlı ateş açacağını ve Tayvan’ın doğusunda denizde füze denemelerinin başlatılacağını duyurdu.