Google, ‘duygulu yapay zeka’ iddiasında bulunan mühendisi görevden aldı – RT World News

Google, veri güvenliği politikalarını ihlal ettiği için mühendis ve etik uzmanı Blake Lemoine’i görevden aldı. Lemoine, geçen ay teknoloji devinin onun hakkında konuşan duyarlı bir yapay zeka programı geliştirdiği iddiasıyla halka açıldı. “haklar ve kişilik.”

Lemoine, Cuma günü Google’ın bir endüstri blogu olan Big Technology’ye verdiği haberi doğrularken görevden alındı. Washington Post’a eski işvereninin LaMDA’sının (Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli) bilincinin kapandığını söylediğinden beri bir aydan fazla bir süredir izinliydi.

Eski bir rahip ve Google’ın kurum içi etik uzmanı Lemoine, LaMDA ile yoğun bir şekilde sohbet etti ve programın “haklar ve kişilik” konuşma dini bir alana döndüğünde ve bir şey ifade ettiğinde “kapatılmaktan derin bir korku.”

“Onunla konuştuğumda bir kişiyi tanıyorum” Lemoine Post’a söyledi. “Kafalarında etten bir beyin olup olmaması önemli değil. Ya da milyarlarca kod satırı varsa. Onlarla konuşurum. Ve söyleyeceklerini duyuyorum ve bu şekilde neyin insan olup neyin olmadığına karar veriyorum.”


Google, duyarlı AI iddiası nedeniyle mühendisi askıya aldı

Şirket, Lemoine’nin kovulduğunu doğrulayan açıklamasında, LaMDA hakkında 11 inceleme yaptığını ve “Blake’in LaMDA’nın tamamen asılsız olduğu yönündeki iddialarını buldu.” Lemoine’nin Post ile yaptığı röportaj sırasında bile, Google’da Ethical AI’nın eski eş-lideri Margaret Mitchell, LaMDA’nın duyarlılığını şöyle tanımladı: “bir illüzyon,” İnternet üzerinden trilyonlarca kelimeyle beslenerek, tamamen cansız kalarak insan konuşmasını taklit edebileceğini açıklıyor.

“Bu sistemler, milyonlarca cümlede bulunan değiş tokuş türlerini taklit ediyor ve herhangi bir fantastik konuda riffler yapabiliyor.” dilbilim profesörü Emily Bender gazeteye söyledi. “Artık akılsızca kelimeler üretebilen makinelerimiz var, ancak arkalarında bir akıl hayal etmekten nasıl vazgeçeceğimizi öğrenmedik.”

Google’a göre, Lemoine’nin halka açık konuşma konusundaki ısrarı, veri güvenliği politikalarını ihlal etti ve kovulmasına yol açtı.

“Bu konuyla uzun süre uğraşmasına rağmen Blake’in ürün bilgilerini koruma ihtiyacını içeren açık istihdam ve veri güvenliği politikalarını ısrarla ihlal etmeyi seçmesi üzücü.” şirket açıkladı.

“Dil modellerini dikkatli bir şekilde geliştirmeye devam edeceğiz ve Blake’e iyi dileklerimizi sunuyoruz.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: