HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Guatemala, 21 kurbanından 1'ini Teksas fragmanından geri getirdi

Guatemala, 21 kurbanından 1’ini Teksas fragmanından geri getirdi

GUATEMALA ŞEHRİ – Guatemala, geçen ay Teksas, San Antonio’da Meksika ve Orta Amerika’dan 53 göçmenin ölümüne neden olan kaçakçılık girişiminden Cuma günü ilk kurbanını ülkesine geri gönderdi.

13 yaşındaki Pascual Melvin Guachiac Sipac’ın cesedi Guatemala’nın başkentine öğle saatlerinde ulaştı. 27 Haziran’da bunaltıcı sıcakta bir traktör römorkunda terk edildikten sonra ölen göçmenler arasında 21 Guatemalalı da vardı.

Çocuğun ailesi, başkentin havaalanında tabutu almaya hazırdı.

Guachiac Sipac, çok az İspanyolca konuşan bir Yerli Kiş’ti, ama yine de hem çalışmak hem de ailelerine yardım etmek umuduyla kuzeniyle Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru yola çıktı. Kuzeni Wilmer Tulul da öldü ve cesedinin Cumartesi günü Guatemala’ya dönmesi bekleniyordu.

Başkentin yaklaşık 100 mil kuzeybatısındaki dağlarda yaşayan ve çoğunun geçimlik tarımla yaşadığı yaklaşık 1.500 kişilik bir topluluk olan Tzucubal’dandılar.

Olayın son Meksikalı kurbanlarını taşıyan dördüncü bir uçak Cuma günü indi. Meksika, ailelerin istekleri doğrultusunda bu hafta 26 kurbanından 25’ini eve gönderdi.

Altı Honduraslı kurbanların geri kalanını oluşturuyordu.