Güney Amerika ticaret bloğu Zelensky’yi reddetti — RT World News

AFP, Ukrayna cumhurbaşkanının Mercosur zirvesine hitap etmesine izin verilmeyeceğini bildirdi.

AFP haber ajansına göre, ev sahibi ülke Paraguay Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Güney Amerika’nın Mercosur ticaret bloğunun Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin zirvesinde konuşma talebini reddettiğini söyledi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Raul Cano, Mercosur üyeleri Arjantin, Brezilya, Uruguay ve Paraguay’ın Ukrayna liderini davet edip etmeme konusunda anlaşmaya varamadıklarını, ancak harekete karşı çıkan ülkelerin isimlerini vermeyi reddettiklerini söyledi.

Bu tür bir iletişim konusunda bir fikir birliği yoktu, bu nedenle Ukraynalı mevkidaşı, mevcut koşullar altında Ukrayna cumhurbaşkanı ile Mercosur formatında görüşmeye izin veren hiçbir koşul olmadığı konusunda bilgilendirildi.“diye açıkladı bakan.

Bu ayın başlarında, Paraguay Dışişleri Bakanı Julio Cesar Arriola, Zelensky’nin ülkenin cumhurbaşkanı Mario Abdo Benitez ile telefonda konuştuğunu ve yaklaşmakta olan Mercosur zirvesine hitap etme fırsatı istediğini söyledi. Arriola’ya göre Benitez, konuyu bloktaki meslektaşlarıyla tartışma sözü verdi.


Mercosur, 1991 yılında ortak bir pazar oluşturmak ve Güney Amerika’da kalkınmayı teşvik etmek amacıyla kurulmuş ekonomik ve politik bir organizasyondur.

Rusya’nın Şubat ayı sonlarında Ukrayna’ya saldırmasının ardından Zelensky, ülkeleri Kiev’in davasına çekmek ve Moskova’nın saldırısına karşı savaşmasına yardımcı olmak amacıyla NATO, G7 ve BM de dahil olmak üzere bir dizi ulusal parlamentoya ve büyük uluslararası forumlara hitap etti.

Ancak, Haziran ayı sonlarında, Ukrayna cumhurbaşkanı Afrika Birliği ile sanal bir toplantıya katıldığında, sadece bir avuç liderin konuşmasını dinlemek için geldiği bildirildi. Konferans görüşmesinin ardından, Senegal Devlet Başkanı ve Afrika Birliği Başkanı Macky Sall, Afrika’nın Ukrayna’daki ihtilaf üzerindeki tarafsızlık pozisyonunun değişmediğini belirtti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: