IMF, Rusya’daki doğalgaz kesintisinin sonuçları konusunda uyardı – RT World News

Uluslararası Para Fonu Salı günkü bir blog yazısında, Rusya’nın AB’ye gaz arzının tamamen kapatılmasının, en savunmasız üye devletlerin GSYİH’sını %6’ya kadar azaltabileceğini ve onları resesyona sokabileceğini söyledi.

Uyarı, Rusya’nın Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatının Perşembe günü rutin yıllık bakımın sona ermesinden sonra devam etmeyebileceği korkuları arasında geldi.

Bu hafta başlarında Wall Street Journal, Avrupa Bütçe Komiseri Johannes Hahn’a atıfta bulunarak, Avrupa Komisyonu’nun boru hattının yeniden başlamasını beklemediğini bildirdi. Salı günü komisyon sözcüsü, Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Rusya’nın Avrupa’ya gaz akışına ilişkin tüm senaryoları planladığını söyledi. Reuters kaynaklarına göre, gaz akışları planlandığı gibi yeniden başlayacak “ama tam kapasitesinin altında.”

IMF, Avrupa’nın gaz kıtlığıyla başa çıkmak için kapsamlı bir plana sahip olmadığını ve bunun da enerji fiyatlarında artışa ve daha yavaş büyümeye yol açabileceğini kaydetti. Washington merkezli fon, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nin tamamen kapanma durumunda en fazla zarar görecek üç AB üye ülkesi olduğunu söyledi.

“Eşi görülmemiş bir toplam kapatma olasılığı, gaz kıtlığı, daha yüksek fiyatlar ve ekonomik etkilerle ilgili endişeleri artırıyor. Politika yapıcılar hızlı hareket ederken, etkiyi yönetmek ve en aza indirmek için bir plandan yoksundurlar.” IMF yazdı.

Orta ve doğu Avrupa’nın gaz tüketiminde %40’a varan oranda kıtlık görebileceği ve GSYİH’nın %6’ya kadar küçülebileceği konusunda uyarıda bulunan fon, bu ülkelerin güvence altına almaları gerektiğini öne sürüyor. “alternatif kaynaklar ve enerji kaynakları” ve enerji tasarrufunu teşvik etmek ve ülkeler arasında gaz paylaşımı için dayanışma anlaşmalarını genişletmek.

IMF, Avrupa’nın enerji altyapısının ve küresel arzının, geçen yıl Haziran ayından bu yana Rus gaz teslimatlarında %60’lık bir düşüşle başa çıktığını ve alternatif kaynaklara ve enerji kaynaklarına erişerek potansiyel olarak %70’e varan bir azalmayı kaldırabileceğini belirtiyor.


Bununla birlikte, fon, yetersiz ithalat kapasitesi veya iletim kısıtlamaları nedeniyle darboğazlar Avrupa içinde gazın yeniden yönlendirilme kabiliyetini azaltabileceğinden, tam bir kapatmanın çeşitlendirmeyi çok daha zorlaştıracağı konusunda uyarıyor.

IMF, tamamen kapanma durumunda, tüm AB’nin gelecek yıl boyunca ekonomik çıktıda neredeyse %3’lük bir düşüşe maruz kalabileceğini de sözlerine ekledi. İsveç, Danimarka ve Yunanistan gibi bazı ülkeler büyüme üzerinde çok az etki görecek veya hiç etki görmeyecek olsa da, elektrik üretiminde gaza olan yüksek bağımlılığı nedeniyle İtalya’nın %5’in üzerinde bir düşüş yaşayabileceğini belirtiyor.

“Avusturya ve Almanya üzerindeki etkiler, alternatif kaynakların mevcudiyetine ve ev içi gaz tüketimini azaltma yeteneğine bağlı olarak daha az şiddetli ancak yine de önemli olacaktır.” fon dedi.

Rusya’nın Şubat ayı sonlarında Ukrayna’ya askeri operasyon başlatmasının ardından AB, Moskova’yı cezalandırmak için altı yaptırım paketini onayladı. Gazının kabaca %40’ını Rusya’dan alan blok, kısıtlayıcı tedbirler kapsamında ülkenin enerjisine olan bağımlılığını hızla azaltmaya çalışıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Salı günü yaptığı açıklamada, Brüksel’in Moskova’ya yaptırımlar uyguladığını ve tedarik yollarını kapattığını, ancak şimdi gaz kıtlığından Rusya ve enerji devi Gazprom’u sorumlu tuttuğunu belirtti.

AB durmaya hazırsa, Rusya bloğun ihtiyacı kadar gaz vermeye hazır “tırmıklara basmak” Tahran’ı ziyaret ederken bir basın toplantısında söyledi.

“Gazprom taahhütlerini her zaman yerine getirdi ve yerine getirmeye devam edecek” dedi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: