HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

İngiltere'de Siyahi sivil hakların öncüsü Roy Hackett, 93 yaşında öldü

İngiltere’de Siyahi sivil hakların öncüsü Roy Hackett, 93 yaşında öldü

Kısmen Alabama’daki Montgomery otobüs boykotundan ilham alan Jamaika doğumlu İngiliz aktivist Roy Hackett, 1963’te İngiltere’nin Bristol kentindeki yerel bir otobüs operatörünün ırkçı politikalarını üstlenerek kendi sivil haklar kampanyasını düzenlemek için birkaç arkadaşıyla ortaklık kurdu.

Şirket, Beyaz olmayan sürücüleri veya ücret tahsildarlarını işe almayı reddetti; bu, Bay Hackett’in, bir siyah adamın otobüs şirketinin ofislerinin dışında ağladığını ve sadece pozisyonun bittiğinin söylendiği bir iş görüşmesine geldiğini gördüğünde netleştiği bir politika.

Adamın hikayesini dinledikten sonra Bay Hackett, “Sonra gittim ve şirketle konuştum ve onlara, ‘Ona otobüsü sürmesi öğretilemiyorsa, o zaman otobüsler sürülmez’ dedim. ”

Bay Hackett, İngiltere’nin tabandaki sivil haklar mücadelesini uyandırması ve Britanya’daki ırk ilişkilerinin çehresini değiştirmesi ile anılan dört aylık başarılı bir protestoya öncülük etmeye devam etti. 3 Ağustos’ta öldüğünde 93 yaşındaydı. Ailesi ölümünü İngiliz medyasına duyurdu ancak ek ayrıntıları paylaşmadı.

Bristol Omnibus Co.’nun Siyah boykotu, Britanya’nın uzun süredir devam eden gayri resmi – ancak o zamanlar yasal olan – “renk çubuğu” politikalarının sona ermesine yol açtı. Boykota kadar, Bristol’de Beyaz olmayanlara konut veya iş vermeyi reddetmek yaygındı. Otobüs şirketi, Siyah ulaşım personelinin Beyaz yolcuları caydıracağını iddia etti.

Irkçılıkla ilgili ‘mitleri ortadan kaldırmayı’ amaçlayan İngiliz ırk raporunun ardından tepki

Bay Hackett boykot hareketini başlattığında, Londra ve diğer İngiliz şehirleri “Siyahlara Hayır” tabelalarını kaldırmaya ve Beyaz olmayan otobüs ve tren şoförleri ile istasyon personelini işe almaya başlamıştı. Ama Bristol genel olarak değişime direnmişti.

Bay Hackett’in boykotu, geleceğin başbakanı Harold Wilson da dahil olmak üzere bazı Beyaz İşçi Partisi politikacılarından önemli destek aldı. Bristol Üniversitesi’ndeki Asyalı ve Beyaz öğrenci grupları da katıldı.

Bristol’de Bay Hackett liderliğindeki protesto grupları onları durdurmak için otobüslerin önünde durdu.

Otobüs şirketi protestocuların taleplerini 28 Ağustos 1963’te kabul etti, aynı gün Rahip Martin Luther King Jr.’ın Washington DC’deki Lincoln Anıtı’nın merdivenlerinden “Bir Hayalim Var” konuşmasını yaptığı gün. Parlamentonun 1965’te Britanya’nın “ırk, etnik veya ulusal köken”e dayalı ayrımcılığı yasaklayan dönüm noktası olan Irk İlişkileri Yasasını geçirmesi için daha fazla yıl.

Bay Hackett, medeni haklar aktivizmi nedeniyle Kraliçe II. Elizabeth tarafından onurlandırıldı, ancak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki King veya Rosa Parks’ın aksine, Britanya’da hiçbir zaman tam anlamıyla bir isim olmadı.

Londra merkezli Metro gazetesine verdiği röportajda, Birmingham City Üniversitesi’nde Siyahi çalışmalar profesörü olan Kehinde Andrews, “Aynı PR’a sahip olsaydı, İngiltere’nin Martin Luther King’i olabilirdi” dedi. Bay Hackett’in “tabandan bir düzeyde çalışarak toplumu harekete geçirebilecek kişi olduğunu” ekledi. ‘Bir aktivist olarak doğduğunu’ söyledi ve bunca yıl sonra bile durumla ilgili gözlerindeki ateşi görebiliyordum.”

Boykot başarısından sonra, Bay Hackett, Bristol’deki Karayipleri ve diğer Beyaz olmayanları desteklemek için birkaç grup kurdu. Bu, 1968’de tüm ırklardan ve etnik kökenlerden sakinleri bir araya getiren yıllık bir yaz etkinliği olan St. Pauls Karnavalı’nın (adını Bristol’un bir bölgesinden almıştır) yaratılmasına yol açtı.

Roy Hackett Eylül 1928’de Jamaika, Islington’da doğdu. Başkent Kingston’ın Trench Town bölgesinde, daha sonra gençliğinin bir kısmını orada geçiren reggae şarkıcısı Bob Marley tarafından ünlenen bir bölgede büyüdü.

Bay Hackett, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ülkenin yeniden inşasına yardım etmek için İngiltere’ye gittiği 1952 yılına kadar muhasebeci olarak çalıştı. Atlantik Okyanusu boyunca yüz binlerce insanı getirecek bir dalgalanmaya karışan ilk büyük gemi Empire Windrush’tan adını alan Windrush Generation olarak bilinen Karayipler’den bir göçmen grubuna katıldı.

Gemisi Liverpool’a bağlıydı, ancak kötü hava nedeniyle Newfoundland’a yönlendirildi ve burada ailesiyle birlikte İngiltere olduğunu düşünerek karaya çıkmaya hazırlandı.

1956’da Bristol’e yerleşti, ancak vaat edilen “daha ​​iyi yaşam”, bir zamanlar “bir köpeğin hayatı” olarak tanımladığı şeye dönüştü.

Görüş: Windrush skandalları, İngiltere’nin Siyah insanları hiçbir zaman tam olarak kabul etmediğini gösteriyor

Kız arkadaşı Ena, İngiltere’de ona katıldı ve 1959’da evlendiler. Düzenli olarak konut ve iş için geri çevrildiklerini söyledi.

“Ashley Yolunda yürüdüm [in Bristol] barınak arıyordu ve üzerinde ‘çingeneler yok, köpekler yok, İrlandalılar ve renkliler yok’ yazan bir kart olmayan bir ev buldu” dedi BBC’ye yıllar sonra. “Kadın kapıyı açtı, beni gördü ve bir şey söylemeden kapıyı çarptı. Bu bir mücadeleydi, insanlar bariz bir şekilde ırkçıydı.”

Bay Hackett sonunda bir inşaat işçisi olarak iş buldu ve Bristol yakınlarında Hinkley Point olarak bilinen bir nükleer enerji santralinin inşasına yardım etti. Bir süre için, iş arkadaşlarından biri geleceğin Galli pop süperstarı Tom Jones’du. Bay Hackett BBC’ye “Her zaman şarkı söylerdi” dedi.

Hayatta kalanlar arasında iki kız, dört torun ve üç büyük torun bulunuyor.

Bay Hackett, 2020’de Guardian’a, önce Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve ardından dünyanın dört bir yanındaki Black Lives Matter protestolarının kendisine ırksal adalet için yeni bir umut verdiğini söyledi. “Şu anda sahip olduğumuz şey için savaştık” dedi. “Daha da ileri götürelim.”