İran, ABD’nin Rusya’ya insansız hava aracı sevkiyatı yaptığı iddialarına yanıt verdi – RT World News

İran dışişleri bakanı, Tahran’ın Rusya-Ukrayna ihtilafında hiçbir tarafı desteklemeyeceğini söyledi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir-Abdollahian, Beyaz Saray’ın İslam Cumhuriyeti’nin teslim etmeyi planladığı iddialarına yanıt olarak, Tahran’ın Rusya-Ukrayna ihtilafında iki tarafa da yardım etmeyeceğini söyledi. “yüzlerce drone” Rusya’ya.

“Savunma sektörü de dahil olmak üzere Rusya ile farklı türde işbirliklerimiz var. Ancak bu çatışmada her iki tarafa da yardım etmeyeceğiz çünkü durdurulması gerektiğine inanıyoruz” dedi. Amir-Abdollahian Çarşamba günü İtalyan gazetesi la Repubblica’ya verdiği demeçte.

“Çatışmayla ilgili mevcut sorun, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere bazı Batılı ülkelerin ürünlerini satmaya çalışan silah üreticilerine sahip olması.” dedi ki, Tahran “Tartışmaya yol açabilecek herhangi bir eylemden kaçınacak” ama çatışmayı durdurmak için çalışacağız.

Pazartesi günü, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan gazetecilere verdiği demeçte İran’ın “Rusya’ya birkaç yüz İHA sağlamaya hazırlanıyor” savaş dronları dahil. Moskova konuyla ilgili açıklama yapmadı.


ABD dahil birçok Batılı ülke, Kiev’e füze rampaları, zırhlı araçlar ve savaş uçakları gibi ağır silahlar sağlıyor. Moskova ısrar ediyor “su baskını” Silahlı Ukrayna sadece çatışmayı şiddetlendirecek.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 19 Temmuz’da Tahran’a gidecek ve İranlı mevkidaşı Ebrahim Raisi ve Türkiye’den Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

Rusya, Kiev’in Donetsk ve Lugansk bölgelerine Ukrayna devleti içinde özel statü vermek için tasarlanan Minsk anlaşmalarını uygulamadaki başarısızlığını gerekçe göstererek 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker gönderdi. Almanya ve Fransa’nın aracılık ettiği protokoller ilk olarak 2014’te imzalandı. Eski Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko o zamandan beri Kiev’in asıl amacının ateşkesi kullanmak ve zaman kazanmak olduğunu kabul etti. “Güçlü silahlı kuvvetler yaratın.”

Şubat 2022’de Kremlin, Donbass cumhuriyetlerini bağımsız devletler olarak tanıdı ve Ukrayna’nın kendisini resmi olarak hiçbir Batı askeri bloğuna katılmayacak tarafsız bir ülke olarak ilan etmesini talep etti. Kiev, Rus taarruzunun tamamen provoke edilmediğinde ısrar ediyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: